Smích v nevhodných situacích

Dotaz:

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc, jelikož nikde jinde ať už v diskuzích nebo článcích, jsem nenašla svůj problém. Děje se mi to, že se směju v naprosto nevhodných a vážných situacích. Často to bývá třeba když se manžel uhodí (nijak hrozně). Nicméně jelikož jsem aktuálně matkou na rodičovské a máme doma 20měsíčního prcka, tak to nejčastěji zažívám v situacích s ním. Právě dnes jsem potřebovala jít vyvenčit psy s ním v nosítku, a tak jsem mu ukončila jeho aktivitu, která ho hrozně bavila. Dostal obrovský záchvat vzteku a pláče kvůli tomu, že jsem mu nemohla vyhovět. Válel se po zemi, plakal, házel věcmi, občas se mu podařilo i mě uhodit, tahal mě zpátky k místu, kde si hrál. Bylo mi ho hrozně líto a jeho vztek jsem chápala, ale nedalo se nic jiného dělat. Už jsme si hráli dlouho, já byla čím dál unavenější a potřebovala jsem již jít, aby usnul a já si odpočala. On byl chudáček nešťastný a já se nemohla přestat smát. Bylo to hrozné. Snažila jsem se to schovat za polštář, ale určitě to viděl. Nechci, aby si myslel, že se mu směju kvůli tomu, že se vzteká. To tak vůbec není.

Máte prosím s něčím podobným zkušenost? Připadám si fakt hrozně. Kolikrát se i bouchla třeba nějaká kamarádka a bolelo jí to a já se smála. Nepřipadá mi to v pořádku. A co s tím můžu dělat?

Děkuji Vám moc za jakoukoliv odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

děkuji za Vaši důvěru svěřit se s tímto dotazem. Dokážu si představit, že obzvlášť v situaci s vaším synem to pro Vás může být velmi frustrující, ale zároveň si nelze pomoct. Na úvod snad jen připomenu, že smích je přirozená lidská reakce a je pro nás sociálně velmi významný. Smích je také velice nakažlivý.

Z dotazu mi není zcela jasné, zda jste to tak měla celý život nebo to začalo později s postupem věku. Obecně si myslím, že se není čeho obávat. Tyto situace se občas některým lidem dějí a řeší stejné důsledky jako Vy. Pravděpodobně nenaděláte mnoho, jak tomu úplně předejít. Je možné, že jste v období, které je obecně emočně náročné a vy tak určitým způsobem ventilujete vaše emoce. To může být jedno z vysvětlení.

Nicméně si můžete v situaci, kdy se začnete znovu nekontrolovatelně smát, pomoct určitými triky, které Vás vrátí zpět do „racionální roviny“. Zkuste si v tu chvíli uvědomit, co se ve skutečnosti děje, tedy že takto potřebujete jistým způsobem „srovnat hladinu emocí“. Jen tato samotná úvaha vám pomůže dostat se z této silné emoce, ve které jste. Nebo si můžete dopředu nastavit nějakou činnost, kterou vykonáte, když se začnete opět takto smát, např. zkuste vyhledat zelenou barvu v místnosti či kdekoliv budete, začněte postupně odpočítávat 8 od 100 apod, možností je mnoho 🙂 Také je vhodné vyhnout se v tu chvíli očnímu kontaktu s druhou osobou.

Pokud Vám toto nepomůže, je možné pracovat i s „následky“. To znamená, že pokud to není zrovna v situaci, kde je manžel, který už to tak trochu zná, zcela narovinu vysvětlete, co se stalo a že je to problém, který aktuálně řešíte a není to nic proti druhé osobě, se kterou jste. Je pravda, že vašemu dítěti to půjde ještě těžko vysvětlit, ale i tomu se to dá možná nějak vhodně podat.

Na závěr ještě doplním, že se také můžete zaměřit na možné důvody vašeho smíchu. Popřemýšlejte, zda tyto situace nemají nějaký společný původ. To znamená, předcházela této situaci nějaká jiná emočně významná událost, necítíte se ten den např. více ve stresu?

A v neposlední řadě bych Vás ještě chtěla podpořit, abyste to nebrala jako něco zakázaného a nebo zcela neakceptovatelného, dovolte si se klidně smát. To píšu i proto, abyste necítila tlak, že se Vám tyto situace již nemohou stávat. Možná se Vám to znovu stane, nicméně možná přístě budete mít již znalosti, jak se situací zacházet a nebo na ni budete pohlížet trošku jinak.

Věříme, že vám odpověď bude užitečná. Přeje vám klidné dny a vše dobré.

Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *