Bez energie a nálady

Dotaz:

Dobrý den, nevím jestli na mně tak působí všechno co se děje ve světě, nebo mi opět kolísají hormony jsem podle lékařky v premenopauze a už jsem podobné stavy jednou měla. Do ničeho se mi nechce, jako by mně nic netěšilo. Mám desetiletého syna, který ve škole výuku začíná hůř zvládat. Nedokážu mu dát takovou podporu jakou by potřeboval. Navíc před dvěma týdny zemřela maminka od moji švagrové, jinak úplně zdravá vitální ženská. Nějak nevidím konec toho všeho a nevím kde čerpat energii, když se mi do ničeho nechce. Těšila jsem se, že až se oteplí bude líp, ale nějak ani teplejší počasí a sluníčko mně “nenakopává”. Snažím se aspoň trochu zklidnit pomocí bylinek (meduňka, kozlík lékařský, třezalka) ale spíš bych potřebovala něco co mi dodá elán, energii a chuť do života.

Odpověď:

Dobrý den,

Jsem moc ráda, že jste napsala! Jistě premenopauza či menopauza rozhodně může mít nějakou roli na to, jak se cítíte, ale hodit to celé na ni vám stejně nepomůže se tak necítit, takže se na to můžeme spolu podívat.

Nejdřív bych vám chtěla říct, že rozhodně nejste sama. Pocity, které máte jsou naprosto normální a v dnešní době se s nimi potýká opravdu hodně lidí. Vzhledem k tomu, že nemáme žádný konkrétní termín, kdy se vše zase více stabilizuje, tak se nám vše zdá horší a horší. 

Co se syna týče, zkuste s ním jen soucítit. Pochvalte ho, když zvládne další den výuky. Když si například stěžuje, že už je to dlouhé tak mu klidně řekněte, že naprosto souhlasíte. Zkuste si i přes to, že už jste unavení udělat nějaký hezký program. Zahrajte si stolní hru (pokud už vás ty vaše nebaví, objednejte si novou), jděte na procházku, koukněte se spolu na film (udělejte si k tomu třeba popcorn, ovoce, zmrzlinu). Pokud syna baví vyrábět, můžete zkusit něco takového. Trošku si oživit tyhle dny.

Také ale nezapomínejte sama na sebe. Pokud si to můžete dovolit, kupte si něco hezkého. Ať už jde o oblečení, dobré jídlo/pití, něco na nějaké vaše hobby apod. Udělejte si na sebe čas. Dejte si vanu, jděte se sama projít a nadýchat se čerstvého vzduchu, zacvičte si jógu, zkuste nový recept…fantazii se meze nekladou. Hlavně na sebe nebuďte přísná. Buďte k sobě hodná, děláte toho už tak dost. Není to lehké období. Naprosto vám rozumím, také mám dny, kdy mě nic nedokáže nakopnout. Někdy si to prostě musíte dovolit. Přijmout to, že tedy dnes nebude produktivní. Jindy se zkuste nakopnout právě nějakou procházkou apod. Neznamená to, že si na to někdy nemůžeme zanadávat, ale zvládneme to! Vy to zvládnete.

Kdybyste se cítila dlouho špatně, přitížilo se vám či byste prostě chtěla, nebojte se zkusit i terapii. Někdy je fajn se někomu vypovídat, posdílet s ním, jak se máte. Určitě to za to stojí a myslím, že by vám to mohlo přijít smysluplné. Jen na to myslete, že je vždy taková možnost.

Věříme, že vám odpověď bude užitečná. Přeje vám klidné dny a vše dobré.

Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *