ADHD a závislost

ADHD a závislost

ADHD v dospělosti je často spojené právě se závislostí, ať už na alkoholu, nebo drogách. Obojí totiž v krátkodobém horizontu napomáhá snížit vnitřní tlaky a zpomalit chaos v myšlenkách. Člověk s ADHD, který navíc propadl závislosti, se tedy nevyrovnává pouze s důsledky poruch pozornosti a soustředění, dezorganizací a špatným nakládáním s časem, ale také s důsledky závislosti na sebe a své nejbližší.

Dospělý s ADHD nakládá každodenně nedobře se svým časem. Propadá pocitu, že toho za den zvládne mnohem více, než je reálné. Často má také pocit, že stihne někam dojít mnohem rychleji, než je vůbec možné. Mnohdy si ráno opakovaně odkládá budík, než si uvědomí, že má být na schůzce za pár minut, a tak je schopen jet přes město stovkou, aby schůzku stihl.

Navíc si na den naplánuje tolik věcí, že se už odpoledne vždy dostane do přetlaku. Má tendence rozdělat všechno najednou a nic nedodělat. Na konci dne má tedy pocit, že „nic nestihl“, a cítí se neschopně nebo naštvaně. Pocit, že nestíhá přes den a nemá zároveň ani klid, po kterém vnitřně touží, ho vede k tomu, aby posouval dobu usínání.

Má tendenci protahovat večer, co nejdéle to jde, aby si užil trochu klidu a samoty a srovnal si myšlenky. Jde spát příliš pozdě na to, aby ráno vstal včas. Velmi často je součástí večera právě užívání alkoholu, aby se stihl uvolnit a uklidnit rozbouřenou mysl. Ráno není schopen včas vstát, a tak se koloběh opět opakuje.

Intenzivní život na hraně

Zkráceně by se dalo říci, že dospělému s ADHD chybí řád. Touží po klidu, ale ve skutečnosti nedokáže v klidu vydržet, a tak dělá pravý opak. Zahlcuje se vztahy, prací, úkoly a zážitky, a někdy zahlcuje i své okolí. Touží úkoly dokončovat, má rád výsledky, ale chaos v myšlenkách ho nutí dělat příliš mnoho věcí najednou.

Množství rozpracovaných projektů, prací a naslibovaných pomocí následně k vnitřnímu i venkovnímu chaosu ještě přispívá. Začíná se ztrácet, ztrácí klíče, telefony, neví, kde má ráno košili, kde přes den zaparkoval auto… A kvůli tomu se vzteká. Dokáže se zlobit i na ostatní za svůj pocit přetlaku a neschopnosti a frustrace.

Ví, že by potřeboval řád, ale jeho dodržování mu připadá sucharské. Přeci nebude jako nějaký nudný taťka. Číst návody je trapné, jet nařízenou rychlostí ve městě je nudné, dodržovat zdravý životní styl a chodit včas do práce je pro něj nemožné. Bývá pyšný na svou spontánnost, ale často mu nedochází, že zdravá uvolněnost není totéž co impulzivita, která vede k chybám a selháním.

Mnohdy se přitom vůbec nejedná o neschopného člověka. Lidé s ADHD jsou v dospělosti často úspěšnými podnikateli, jsou výkonní a dokážou vydělat i dost peněz. Vše je však na úkor jejich zdraví a osobních vztahů, neboť si neumí hlídat vlastní hranice a mohou překračovat i hranice druhých. Nedokážou si včas pohlídat své potřeby.

Za hranicí nezdravého

Intenzita ADHD v dospělosti se může lišit. Někdo si jen špatně hlídá hranice, má roztříštěné myšlenky a je dezorganizovaný, ale jinak vcelku funguje v práci i v osobních vztazích a je zodpovědný. K ADHD se však připojují i další potíže jako deprese, závislosti, obsese, úzkosti či jiné. Někdo kromě chaotického života nedokáže nepřekračovat pravidla či propadá právě závislosti.

ADHD se závislostí vytváří nepříjemné tření zejména v oblasti zodpovědnosti. Takový člověk se chová nezodpovědně ke svému zdraví, tvoří dluhy, má pokuty či potíže v práci. Může mít tendenci slibovat nesplnitelné nikoli ze zákeřnosti, ale čistě pro svůj špatný odhad. Také ve chvíli, kdy slibuje, že přestane pít nebo bude už včas chodit do práce, to může myslet vážně.

Hraje v tom roli právě snížená zodpovědnost. Zodpovědný člověk realisticky zváží své možnosti a schopnosti, než něco slíbí, protože mu skutečně jde o to druhého ani sebe nezklamat. Život s ADHD v kombinaci se závislostí je plný nesplněných slibů, zranění a dramat. Mohou se objevit dluhy, rvačky, vyhození z práce či nevěra.

Závislost na chvíli ztlumí chaos, ale podpoří už tak značnou nezodpovědnost v chování a ještě více utlumí pocity viny a empatii k druhým. Závislý člověk jedná sobecky a není ochoten dívat se dopředu na důsledky svého chování na druhé. Pro partnery ADHD dospělých se závislostí je soužití náročné zejména proto, že se na ně nelze spolehnout. Mohou si připadat jako rodiče, kteří zachraňují průšvihy vzpurného dospívajícího.

Jak to zvládnout

Zažívám pozitivní příběhy lidí s ADHD, kteří dokázali přestat se závislostí a dostali do svého života řád. Museli se však vystavit silné sebereflexi – mnohdy na sobě začali pracovat až ve chvíli, kdy jim kvůli jejich závislosti selhalo důležité partnerství, kterého si nedokázali vážit.

  • Budete‑li pouze abstinovat a nebudete řešit ADHD, může se vám závislost vracet. Léčba obojího musí jít ruku v ruce.
  • Nastavte si řád. Choďte včas spát a ráno včas vstávejte. Zkuste vytvořit rovnováhu mezi vaším volným časem, prací a osobními vztahy.
  • Komunikujte a zkuste být upřímní ke svým blízkým. Neslibujte něco jen proto, že se cítíte pod tlakem nebo se chcete vyhnout nepříjemné konfrontaci. Nebojte se vyjadřovat své skutečné potřeby.
  • Hlídejte si své hranice. Pokuste se rozeznat místa, kde zneužíváte druhé nebo kde naopak cítíte, že druzí zneužívají vás.
  • Sledujte svou hladinu únavy. Pokud si všimnete, že začínáte cítit únavu nebo dokonce úzkost, uberte druhý den z úkolů, které vás čekají. Zátěž snižujte, dokud se nebudete cítit komfortně.
  • Jestliže nebude nastavení řádu a vlastních hranic ke zvládnutí ADHD stačit, využijte možnosti léků. Navštivte psychiatra, který vám bude umět předepsat pro vás nejvhodnější léky napomáhající ke zklidnění a lepšímu soustředění.
  • Naučte se svým blízkým nelhat – to je běžnou součástí závislosti. Společně s abstinováním se zkuste otevřít lidem, na kterých vám záleží, a snažte se s nimi obnovit důvěru ve vztahu.
  • Najděte si jinou formu relaxu, než je alkohol.
  • Uvědomte si, kde je vaše skutečná hodnota. Lidé s ADHD se vnitřně velmi podceňují a zapomínají, že nejsou jen produktem výsledků své práce nebo schopností.

Tereza Malimánková
Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *