Partner je sobec

Doba čtení: 3 minuty, 11 sekund

Mezi partnery ve vztahu je společný prostor pro lásku. Když ho celý zabere jeden z partnerů, druhý se přestane snažit. Mizí vzájemná rovnováha a s ní mizí ze vztahu také jiskra.

Když budu na partnera hodná, udělám pro něj všechno a budu ho milovat až za hrob, zaručím si jeho lásku

Je to opravdu tak? Zdá se, že tato představa o vztahu a lásce je někdy velmi mylná. Neznamená to, že máme být na partnera nepříjemné a odmítat ho, znamená to, že si ve vztahu s partnerem máme držet své hranice.

Ve vztahu je třeba udržovat rovnováhu mezi braním a dáváním, nepřizpůsobovat se ve všem, nesnažit se vždy vyhovět. Pokud se totiž stanete jen přizpůsobivou ovečkou, pravděpodobně neudržíte ve vztahu jiskru, partner se začne nudit a vy budete trpět pocitem nezájmu.

Příliš snaživé a hodné holky ve vztahu mívají často vnitřní scénář “musím se hodně snažit, abych si získala lásku druhých”. Přesně tento nefunkční vnitřní myšlenkový scénář je však většinou právě o lásku připraví.

Moc hodná holka ve vztahu

Pokud je dávání lásky a péče o druhého ve vztahu jednostranné, začnete se cítit vyčerpané a partnerovi vyčítáte, že vám lásku neopětuje. Aby vám ale lásku mohl vracet, je zapotřebí, abyste se vy přestala přehnaně snažit. Jak vám má lásku vracet, pokud k tomu nedostane ani prostor? Prostor na lásku je mezi vámi jen jeden, a pokud ho celý zabere jeden z vás, přestane se druhý snažit. Mizí touha a jiskra.

Láska je krásná, ale musí se s ní umět zacházet, jinak dokáže druhého dusit a otravovat.

Zkuste ve vztahu znovu vytvořit rovnováhu. Zamyslete se, co jste pro partnera udělala v poslední době (např. uvařila mu několikrát dobré jídlo, vymyslela plán na víkend, koupila mu drahý dárek, vyzvedla jeho bundu v čistírně, pohlídala jeho mamince psa a každý den jste mu volala do práce, protože jste ho prostě chtěla slyšet a říct mu, jak ho milujete)…

Co ale udělal on pro vás? Měl vůbec možnost vám lásku opětovat, nebo jste se na něj už při příchodu vrhla a kňučela, jak moc vám chyběl? Láska je krásná, ale musí se s ní umět zacházet, jinak dokáže druhého dusit a otravovat. Pokud tedy cítíte, že už svou snahu ve vztahu trochu přeháníte, brzděte. Prostě chvíli zvolněte a počkejte si, jestli se začne snažit váš partner.

Pravidlo pro udržení rovnováhy

Pokud je totiž partner až příliš zavalený vaší láskou, může se začít odtahovat. Platí jednoduché pravidlo pro udržení rovnováhy a jiskry ve vztahu. Pokud se partner začne odtahovat po vašich láskyplných projevech, přestaňte s nimi a odtáhněte se také. Pohyb (symbolicky) musí být směrem od něj, aby se měl šanci zase přitáhnout. Pokud totiž uděláte pohyb směrem k němu, odtáhne se ještě více.

Zdravý partner ocení, když bude mít partnerku za co obdivovat, když pro něj bude inspirací, když se bude muset trochu snažit, aby ho milovala.

Žena s vnitřním scénářem “musím se hodně snažit, aby mě druhý miloval”, kombinovaným s pocitem “nesnesu samotu”, ale s partnerovým odtažením znervózní a domnívá se, že projevovala lásku málo, takže ještě přidá.

Váš partner potřebuje prostor. Pakliže mu ho nedáte, začne se od vás odtahovat.

Tak to může jít až k úplnému úniku ze vztahu, kdy se zamiluje do slečny, která se nechá lovit a vůbec se tolik nesnaží, aby byla ve vztahu dokonalá.

Máte se tedy snad proměnit v netečnou ledovou krásku nebo ve fúrii? To není nutné. Můžete být ve vztahu hodná, neznamená to ale ztratit vlastní osobnost, hodnoty a názory a žít jen pro partnera. Zdravý partner ocení, když bude mít partnerku za co obdivovat, když pro něj bude inspirací, když se bude muset trochu snažit, aby ho milovala.

Když se na chvíli stáhnete se svými projevy lásky, neberte to tak, že jste sobecká a on strádá. Zkuste se na to podívat tak, že to děláte pro něj, aby měl možnost vám lásku opětovat. Každý chce mít možnost lásku nejen přijímat, ale i dávat. Milujte tak, abyste i vy cítily milované od partnera.

Mgr. Tereza Zahrádková, vedoucí poradny, terapeut

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *