Život s manipulátorem

Doba čtení: 5 minut, 42 sekund

 

Lidé, kteří žijí s manipulátorem, často ani nevědí, že jejich blízký manipuluje. Jen se vedle něj cítí špatně. Manipulátor vždy vyjde ze všeho jako ten lepší, chytřejší, schopnější, odolnější. Nelze mu vyhovět, nikdy není nic dobře, on sám totiž dohody dosáhnout nechce. Nejde mu o smír, potřebuje mít navrch.

Manipulátor je typ osobnosti, ne jen člověk, který občas používá manipulaci. Problém se týká stejně tak mužů jako žen (my budeme pro zjednodušení v článku rody střídat) a může vás zasáhnout v osobním vztahu i v zaměstnání.

Pojďme si manipulátora přiblížit a zmínit alespoň některá kritéria:

  1. Navozuje u druhých pocity viny, on naproti tomu vyjde z každé konfrontace jako bezchybný.
  2. Druzí nesmějí nikdy změnit názor, on sám kdykoli, ale nikdy to nepřizná.
  3. Často se odvolává na morálku.
  4. Nesděluje své potřeby a žádosti jasně.
  5. Odpovídá často neurčitě, obecně, mění rozhodnutí na poslední chvíli.
  6. Mění téma uprostřed hovoru, bez omluvy.
  7. Závidí, lže, překrucuje, vydírá, dělá ze sebe oběť.
  8. Nesnáší kritiku, ale sám druhé kritizuje.
  9. Nedbá na práva a potřeby druhých, je egocentrický.
  10. Není s ním možná dohoda, v konfliktu chce vždycky vyhrát, nikdy neuzná svou nepravdu.

Partnerství s manipulátorem

Lidé, kteří žijí s manipulátorem, často ani nevědí, že jejich blízký manipuluje. Jen se vedle něj cítí špatně. Propadají i několikrát denně pocitům viny, protože jsou stále kritizováni a přesvědčováni o své neschopnosti. Manipulátor kritizuje v podstatě za všechno. Vždy vyjde ze všeho jako ten lepší, chytřejší, schopnější, odolnější.

Možná žijete s manipulátorem už tak dlouho, že začínáte pochybovat o tom, co slyšíte, vidíte a říkáte. Vidíte a slyšíte dobře, jen si to váš mozek nemůže logicky vysvětlit.

Pokud se manipulátorovi začnete bránit, označí vás za hysterku, prohlásí, že jste agresivní apod. Doma manipulátor ponižuje, ale venku mezi přáteli svého partnera chválí. Jedná prostě tak, jak je to v danou chvíli výhodné. Rodinu a přátele svého partnera doma pošpiňuje, mluví o nich nehezky. Nutí svého partnera k izolaci. Venku mezi přáteli však působí jako milující manžel nebo manželka.

Manipulátorovi nelze vyhovět, nikdy není nic dobře, on sám totiž dohody dosáhnout nechce. Nejde mu o smír, potřebuje mít navrch. Jeho partnerka dřív bývala docela sebevědomá, ale nyní (často i po několika letech soužití) je z ní uzlíček nervů, plná pocitů viny a neschopnosti.

V kanceláři s manipulátorem

Manipulátor má velký vliv, dokáže silně zapůsobit na své okolí. Někdy se ho obává celá firma nebo celá rodina, ale nikdo se neodváží mu čelit, protože on je “silnější”, i když jeho síla vychází z vlastní slabosti. Nehledí na potřeby druhých, dokáže ublížit. Dokáže docílit svého. Je egocentrický.

Manipulátor nikdy nesděluje své žádosti přímo, jen se na vás významně podívá a přidá pichlavý ton v hlase.

Poznáte ho často tak, že se vedle něj prostě necítíte dobře, ale vlastně nevíte proč. Vždyť on o sobě přeci prohlašuje jak je morální a spravedlivý a stará se o vás. A pokud vás kritizuje, dělá to přeci pro vaše dobro!

  • Tak proč se s ním obáváte jít do konfliktu, proč přelouskáte v hlavě tisíckrát jednu žádost, aby byla sdělena šetrně?
  • Proč plníte všechny jeho požadavky, aniž by si o ně vlastně jasně řekl?

Máte z něj prostě jen pocit, že to po vás chce, ale nikdy si o to neřekne. Věta: “mám teď toho tolik, že nic nestíhám” vás vždycky nějak dostane. Hned se nabídnete, že mu se vším pomůžete. A on jakoby bez zájmu souhlasí (skoro máte pocit, že se mu nutíte).

Proč to děláte? Není to boj o pochvalu a zalíbení v té vlně kritiky? Nechcete se ukázat, že alespoň něco uděláte dobře, když pořád slyšíte, jak jste neschopní?

Přesně tak, jde o pocit. Manipulátor nikdy nesděluje své žádosti přímo, jen se na vás významně podívá a přidá pichlavý ton v hlase.

Past okouzlení

Doma jste stále kritizováni a ponižováni a manželku už považujete skoro za tyrana. Když si ale postěžujete svým přátelům, diví se, jak si na tak skvělého partnera můžete stěžovat. Vždyť je přeci tak galantní, když na minulém večírku zaplatil všem pití a vyznal vám přede všemi lásku.

Stud vám ale nedovolí sdělit svým přátelům opravdové názory svého manžela, které o nich pronáší za zdmi domova. Musela byste se pak přeci sama stydět, proč v manželství zůstáváte. A proč vlastně? Možná pro ty chvíle, kdy je tak okouzlující. Kdy vás zahrne láskou a dárky a vy už zase pochybujete, jestli se to zlé vlastně vůbec stalo.

Účinnou zbraní v komunikaci s manipulátorem jsou kontramanipulace. Jsou to většinou krátké odpovědi respektující kritiku druhého a hlavně neobhajující se.

Možná to zní nepravděpodobně, ale ano: mozek člověka žijícího dlouhodobě vedle manipulátora jako by začínal fungovat jinak.

Pochybujete o sobě – i když jste něco jasně řekli, manipulátor ve vás vyvolá přesvědčení, že to tak nebylo. Pokud něco řekl on, přesvědčí vás tak, že začnete pochybovat o zdraví svého sluchu, nikoli o něm. Je přeci tak skvělý a báječný a stejně tak to tvrdí všichni okolo, asi je tedy něco s vámi. Když vy jediná/jediný to cítíte jinak.

Nic s vámi není, jen možná žijete s manipulátorem a možná už tak dlouho, že začínáte pochybovat o tom, co slyšíte, vidíte a říkáte. Vidíte a slyšíte dobře, jen si to váš mozek nemůže logicky vysvětlit. Nemůže uvěřit tomu, že někdo, kdo o sobě tvrdí, jak je skvělý a všichni to potvrzují, ve skutečnosti lže, závidí a manipuluje vás do role oběti.

Co s tím?

Hlavní reakcí partnera manipulátora, zejména v konfliktu, je obrana nebo útok. Je pochopitelné, že pokud jste stále kritizováni a obviňováni, bráníte se, vysvětlujete, obhajujete, hledáte argumenty a někdy i útočíte. To ale na manipulátora nefunguje, ba naopak. Cítí, že jste oslabení a tak jde do boje naplno.

Vyhrát s manipulátorem není lehké, protože ten si pamatuje jakékoli vaše prohřešky i několik let dozadu a to do podrobnosti a nestydí se je už poněkolikáté v konfliktu vytáhnout. Dokáže i lhát a zapírat zcela objektivní fakta s takovým přesvědčením, že začnete spíš pochybovat o vlastní pravdě. Pravidlo tedy zní: neobhajujte se, ale naučte se zacházet s kritikou.

Účinnou zbraní v komunikaci s manipulátorem jsou kontramanipulace. Jsou to většinou krátké odpovědi respektující kritiku druhého (každý má právo říkat si, co chce, ale vy to nemusíme přijímat) a hlavně neobhajující se. U kontramanipulací jde vlastně o změnu myšlení a reakcí a je zapotřebí se je nejdříve pečlivě naučit používat, ale pokusím se napsat alespoň pár příkladů.

  • Jsi neschopný! – Odpověď: To mě mrzí, že mě tak vidíš.

Pokud vás stále někdo kritizuje, je to jeho problém ne váš. Vy nejste ten, kdo by se měl stále napravovat a předělávat se.Navíc, představy manipulátora jsou nesplnitelné, vždycky je všechno špatně.

  • Ty máš ale strašné šaty, takový bych si nikdy nekoupila! – Odpověď: To jsem ráda,alespoň nebudeme mít stejné.
  • Jak to můžeš takhle dělat, všichni říkaj, jak jsi neschopný… – Odpověď: Kdo konkrétně? Kdy?

Vyžadování konkrétní odpovědi manipulátora většinou zažene do kouta, protože nemá odpověď, nikdo to většinou ani neříkal.

Pokud žijete s manipulátorem, bude váš první úkol manipulace vůbec rozpoznat. Poté si začnete uvědomovat svoje odpovědi (většinou obranné nebo útočné) a až pak budete umět kontramanipulace používat. Největší odměnou rozpoznání manipulací je, že se zbavíte pocitů viny, které ve vás manipulátor prohloubil, a budete se konečně cítit svobodnější.


Mgr. Tereza Zahrádková

psychoterapeut, poradce, kouč

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *