Dospělý příživník

Dotaz:

Dobrý den, rada bych se Vás zeptala na jeden závažný problém, který trápí celou naší rodinu.  Jedná se o mou sestřenici. Je ji 24 let (letos 25). Po ZŠ nastoupila na SŠ, kterou ve 2 ročníku opustila, nastoupila na další SŠ placenou, kterou také nedokončila, poté nastoupili na SOU, které nakonec dokončila ve svých 23 letech. Chodila za školu. Během studia si brigádu nenašla, jen cca na 1 měsíc, poté ji to “nebavilo”. Do práce nastoupit nechtěla prý ji všude nabízeli málo peněz. Žádná práce ji nebyla dobrá. Již asi od 12 let má problémy s chováním, je to lhářka, kradla v rodině peníze, sestře kradla její osobní věci, vždy řekla, že to ona nebyla a tím to skončilo. Je chladná   nemá žádné emoce, není empatická, postrádá zodpovědnost, jedině, co ji zajímá je její telefon. Ve 12 letech byla u výchovné poradkyně, která ji diagnostikovala pouze ztrátu emocí, hrdost. Problémy s jejím chováním se stupňovaly, poté s ni její matka šla k psycholožce, která ji diagnostikovala také ztrátu emocí a dále i chladnost, bezcitnost, ztrátu se o něco zajímat, a svalování viny na ostatní (v případě neúspěchu), nic není její chyba. Psycholožka dala doporučení k psychiatrovi bohužel odtud zprávu nemám.

Aktuálně ji matka s partnerem vyhodili z bytu, jelikož cela situace byla již neúnosná (krádeže, volání policie na matku, neposlušnost, agresivita, nezájem s čímkoliv pomoci a velké čerpání energii (za 1 týden 3 kubíky vody)). Problém pokračoval v tom, ze místo toho aby se postavila na své nohy, odešla bydlet k babičce (neustále slibuje ze nastoupí do práce, řekne kam nastupuje, kdy tam nastupuje, řekne ze je s novými lidmi z práce v kontaktu, ale když tam zavolám a ověřím si to, je mi sděleno, že se ji snažili zkontaktovat, ale tel jim nezvedá. Abych babičku trochu uklidnila, pomohla jsem ji najít novou práci, se vším jsem ji pomáhala, vše vyřizovala. Nastoupila 8.2 , až doteď jsme věřili ze se změnila a do práce chodí,  bohužel jsme zjistili,  ze v práci byla max 3 dny a poté nahlásila v práci neschopnost (po celou dobu neschopnosti bydlela u známých, ne u babičky), teď když jsme na to přišli má stále výmluvy a lže. Tvrdí jiný datum na neschopence. Tvrdí, že chodila do práce déle, ale vždy mluví o tom, co si dokážeme zjistit a zjistíme, že lže. Bojím se o zdraví své babičky, všichni ji říkáme, že ji musí vyhodit, jinak se z toho zblázni a bude ji pořád živit, jenže babička si neumí představit vyhodit ji.

Její otec ji donedávna posílal 5tis kapesné (dokud nebude pracovat) a matka ji platí paušál. Všichni tři ji dávají stále šance, ale kromě babičky ji doma nikdo nechce. Co s takovým člověkem? Je to parazit. Na nikom ji nezáleží, myslí si, že ona má ve všem pravdu a všichni jsou hloupí, spí dlouho přes den, nic nedělá. 

Co s tím? Jsem už zoufalá. 

Děkuji za odpověď  

Odpověď:

Dobrý den,

Popisujete mi velmi náročnou a vyčerpávající situaci. Rozumím, že už jste z toho zoufalá.

Vaše sestřenice zní jako někdo, kdo si ještě nenašel své místo ve světě. Nebavilo ji studium, proto ji trvalo tak dlouho. Nevidí v něm smysl. Píšete, že pro ni nic není dost dobré. Chce více peněz například apod. Upřímně to vypadá, že je ztracená a nemá smysl života. Také zatím asi nemusela být zodpovědná za svůj život. Peníze má od rodičů (od otce alespoň donedávna a matka platí telefon) a bydlí u babičky. Nebyla tedy nucena vzít svůj život do rukou a zkusit se postavit na vlastní nohy. Práci jste ji našla vy. Je mi jasné, že jste se snažila pomoct a ona opět tuto pomoc nebyla schopna přijmout a snažit se.

Smutnou pravdou je, že vy nemůžete udělat nic s jejím chováním či přístupem k životu. Pokud se u ní má něco změnit, musí na tom pracovat ona. Rozumím babičce, že si neumí představit jí vyhodit. Nicméně je asi čas si s babičkou promluvit. Například o tom, že tím, že budou pořád sestřenici takhle pomáhat se na vlastní nohy nepostaví. Neznamená to, že ji musí všichni odříznout, ale klidně bych dala nějaké ultimátum. Od mámy třeba: Budu ti ráda dál platit paušál, ale pokud si nenajdeš do měsíce/dvou práci a tu si udržíš, tak ti ho platit nebudu. A babička, aby to s ní taky nastavila nějak takhle. Například, že si musí najít práci a začít na sebe vydělávat a bydlet tam může, pokud bude taky přispívat na bydlení. Něco jako nájem (i malý) pro babičku. Prostě ji začít nastavovat pravidla, ultimáta.

Vzhledem k tomu, že to s ní její rodiče a babička nezdávají tak ji určitě mají rádi. To bych jí řekla, že vám na ní zaleží, ale situace už je neúnosná. A že si kvůli ní přejete, aby se sebou začala něco dělat. Aby třeba začala chodit na terapii apod. Pokud je opravdu vzdálená od svých emocí, jak píšete, tak na ni nebude fungovat, že vám to ubližuje. Mohlo by na ni fungovat to, že to ubližuje jí.

Je strašně důležité, abyste si ale uvědomila, že to není vaše starost. Chápu, že se zajímáte o babičku a svoje blízké. Že nechcete, aby jim sestřenice ubližovala. Ale vy nemůžete všechny zachránit. Nemůžete za sestřenici pracovat, nemůžete za babičku udělat rozhodnutí a vyhodit sestřenici z domu atd. Nejsou to děti, každý z nich si udělá svůj názor a dle něj bude konat. Vy můžete vyjádřit svůj postoj, pokusit se jim nabídnout váš pohled, ale v závěru je to na nich. Není lehké si toto uvědomit a připustit, ale věřte mi, že se vám pak uleví.

Je vidět, že máte svoji rodinu ráda a chtěla byste ji ochránit a pomoct ji. Nezapomínejte v tom ale na sebe, na to, co potřebujete vy a jak se cítíte. Tato situace na vás očividně hodně dopadá a trápí vás. Je v pořádku se na tuto situaci i dívat jako: Co to dělá se mnou? Jak se můžu postarat o sebe a o to, aby mě to tolik netrápilo?

Kdybyste chtěla, můžete se objednat u nás na sezení. S někým sdílet vaše pocity a vypovídat se. Objednejte se (koucink-psychoterapie.cz)

Věříme, že vám odpověď bude užitečná. Přeje vám klidné dny a vše dobré.

Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *