Role oběti v životě a stěžování si

Stěžování je forma manipulace a negativní energie. Lidé si často neuvědomují, jak často si na něco stěžují. Pokud si stěžujete, nepřitahujete tím dobré a správné věci do svého života. Naopak si můžete všimnout, že se okolo vás pohybují často lidé s problémy, dlouho neřešenými obtížemi či negativisté a pesimisté. Je to tím, že život nám zrcadlí naše chování na druhých lidech. Zrcadlo se může projevit i opačně, že nás jako negativisty se budou lidé snažit podpořit, ale neodradí nás to od stěžování a opakování, ale….Ale to nejde, ne už jsme všechno vyzkoušeli, no tohle si můžou dovolit jenom ty (co měli dobré zázemí, co jsou bohatí apod..).Toto chování je často nevědomé a stěžující si mnohdy ani neuvědomí, jak moc často so stěžuje nebo říká, že něco nejde.

 

CO JE DŮVODEM STĚŽOVÁNÍ?

Hlavními důvody našeho stěžování je naše zraněné ego. Konkrétně jde nevědomě o získání pozornosti, moci nebo vzdání se zodpovědnosti. Mnohdy je důvodem také závist. V takovém případě se přesně můžeme projevovat jako oběti a říkat:“ tomu se to říká, ten dostal peníze od rodičů, ten zdědil, tomu všichni pomáhali nebo tomu vždycky všechno šlo. Dá se říci, že toto je způsob obrany, protože negativisté se mnohdy obávají vnitřně své neschopnosti, a proto si hledají důvody, proč něco zrovna nejde. Staví se do role oběti, která nemůže nikoli nechce!

V jiném případě může negativismus souviset i s vnitřním vzdorem. Když byl člověk jako dítě často považován od rodičů za neschopného, může se s tím jako dospělý nevědomě vyrovnávat způsobem, že se jako neschopný skutečně chová. Takový dospělý v sobě může mít pocit, že se snaží být schopný, ale v jeho nevědomí je vztek na rodiče a zcela opačná hodnota a to „když mě vidíte jako neschopného, tak jím budu a rozhodně vás neodměním tím, že budu šťastný a úspěšný ve své životě..). Je to v podstatě způsob jak „trápit“své rodiče za jejich necitlivost.

 

CHOVÁNÍ SE JAKO OBĚŤ

V případě, že negativismus člověk nevědomě používá jako způsob přitahování pozornosti, dostává se do role oběti. Oběť se projevuje tím, že je vždy za „chudáka“. Obětí teď není myšlena skutečná oběť, která je třeba terorizována, i když i takovou formu může oběť mít v jeho nejintenzivnější podobě. Běžná psychologická oběť je typ člověka, který si často stěžuje, zůstává dlouhodobě (a to i několik let) v nevyřešených potížích, kdy s blízkými lidmi řeší stále dokola to samé a v podstatě je tím zatěžuje, ale okolí se mu to většinou obává říct. Důvodem jsou pocit viny, který v nich oběť vyvolává. Oběť také vyvolává pocit postarej se o mě a boj se o mě. Takže pokud je v blízkosti někdo empatický, a to většinou je, může mít strach oběť opustit v jeho tíživé situace nebo mu prostě jen přestat naslouchat. Oběť tak získává často díky negativismu a stěžování si dlouholetou pozornost a nemá tak důvody ze své role vyjít ven, i když takový člověk tvrdí, že je nespokojen.

 

CO UDĚLAT, ABYCHOM SI PŘESTALI STĚŽOVAT?

Prvním důležitým krokem je uvědomit si, že si stěžujeme a jaké to má v našem životě následky. V knize Svět bez stížností vymyslel její autor jednoduchou metodu, že si člověk dá na ruku náramek a kdykoli se přistihne, že si stěžuje musí si náramek přendat na druhou ruku.Cílem hry je dosáhnout 21dní zcela bez stížností. Kdykoli si tedy náramek přendáte a zastěžujete si, začínáte opět počítat dny od začátku. Celá hra má psychologický podtext, kdy je prokázáno, že pokud něco neděláme 21 dní, je to dostatečná doba pro nás mozek, aby přetvořil své „dráhy“, což pomáhá k tomu, abychom začali myslet jinak a tím se následně i chovali jinak.

 

JAK SE ZMĚNÍ ŽIVOT, KDYŽ SI NESTĚŽUJEME

Jak už jsem psala, v našem životě funguje zákon přitažlivosti. Pokud tedy hluboce věříme, že nám něco nejde, skutečně se může dít, že se třeba budeme chovat nešikovně nebo nějak odrazovat a cíle nedosáhneme. Změníme-li tedy naše myšlení, změní se naše chování a následně i naše pocity. Všimněte si, že šťastní lidé si téměř nestěžují, nehodnotí druhé nemají potřebu něco vyčítat nebo se opakovaně vracet ke svým nezdarům Spokojený člověk se snaží ze svých chyb něco naučit a nevyčítá si je. Pokud se něco nepodaří, nevzdá to hned napoprvé a pokud se něčeho bojí řekne si spíše „při mém štěstí se to podaří“ než „při mé smůle to zas nevyjde“.

 

A JAK TO MÁTE VY?

 

Tereza Malimánková
Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *