Nerozumím si s mladší sestrou: Zkuste najít společná témata.

Dobrý den,

mám výrazně mladší sestru, nyní jí je 12 let. Problém je, že rodiče na ní nemají moc čas. Kontrolují úkoly, chodí na kroužky, ale neptají se jí na její vnitřní svět, moc si nepovídají. Nemají moc trpělivosti.

Sestra se snaží hodně zapadnout mezi svoje kamarádky a připadá mi předčasně vyspělá. Má velký zájem o líčení a kluky. Cítím, že si s ní nerozumím, a vadí mi, jak se chová k rodičům: neustále chce, aby jí něco kupovali, vydírá je. Je jen v zaujetí svých kamarádek.

Jak s ní mluvit, efektivně trávit čas, najít trpělivost? Bojím se, že se chytla nějaké špatné party…

 

Názor odborníka:

Milá Kláro,

nepíšete o své sestře moc informací, takže mohu jen odhadovat. Z toho, co popisujete, to vypadá, že se vaše sestra dostává do puberty. Zajímá se o kamarádky, kluky, líčení a vzájemně si s ní možná vy ani rodiče nerozumíte. Vyžaduje nové a moderní věci, ať už na sebe, nebo novou elektroniku, kterou by se před partou mohla pochlubit. To k pubertě patří a těžko tedy říct, jestli prožívá něco neobvyklého. Vymezování vůči rodičům a starším sourozencům také patří k pubertě a nic s tím nesvedete. Je zapotřebí, aby se vaše sestra vymezila vůči autoritám, jinak by se vůči nim vymezovala i v dospělosti, kdy by jí to mohlo nadělat dost potíží jak ve vztahu, tak v práci.

Dám ale na váš pocit, že se věnuje partě až moc a ráda byste si s ní víc rozuměla.Je možné, že je kvůli nedostatku času rodičů více opuštěná a snaží se tak nahradit nepřijetí od rodičů přijetím v partě.

Jak jste vy sama prožívala pubertu? Štvali vás tehdy něčím vaši rodiče? Máte pocit, že si s vaší sestrou doma nikdo moc nepovídá. Možná by to ocenila od vás, ale rozhodně nebude stát o poučování. Nehodnoťe ji, ale zkuste ji pochopit, i když je to těžké. Zkuste být empatická a vzpomenout si na dobu, kdy vám bylo stejně jako sestře. Jak jste se cítila, jak jste si s rodiči rozuměla? Možná má vaše sestra jinou povahu a pubertu zvládá jinak než vy, možná je drzejší a rozumí si s rodiči méně. To ale neznamená, že je to špatně.

Zkuste si najít se sestrou společná témata. I vy jste měla první zkušenosti s kluky, snažila se v pubertě být přijatá do party a vypadat dobře. A pokud ne, tím lépe, můžete tak sestře ukázat, že to jde i jinak než se snažit zaujmout. Pokud máte pocit, že se cítí opuštěná, otevřete s ní tohle téma, a když o to nebude stát, nabídněte se, že jste tu pro ni, kdyby potřebovala. Období puberty je těžké. Věřím, že si se sestrou budete zase brzy rozumět.

Tereza Zahrádková