Úzkost

Dotaz:

Dobrý den,

začnu asi tím, že několik let zpátky jsem začala při stresu a nervu mít problémy od srdce. Bohužel ani po letech mi nic nebylo zjištěno a vše je v normálu.

Proto mi moje obvodní lékařka doporučila návštěvu psychologa, prý by to mohla být úzkost. A já si přijdu hloupě, nebo vlastně ani nevím, co bych měla říct a ani kam se objednat. Jednu chvíli od srdce byl klid, ale je to pár let, co trpím na strašné změny nálad. Mám dobrou náladu, směju se a najednou jako kdyby mi někdo v hlavě přepl čudlík a já jsem smutná, přemýšlím nad tím co bylo, co bude, vyčítám si všechno co jsem kdy pokazila a mám pocit, že jsem selhala. Jediné, co mi na tenhle stav pomáhá, je čas… lehnout si třeba do postele a dát sluchátka. Ale v poslední době, po tom co jsem se konečně rozešla s partnerem po 5 letech vztahu na nic, se mi vrátili ty stavy od srdce. Rozbuší se mi srdce, buší čím dál rychleji a mě se začne špatně dýchat, v tu chvíli musím uklidnit dech a po chvíli to přestane. Bohužel s ex partnerem máme dohady ohledně 3 leté dcery a ohledně peněz, jelikož on na dceru zatím nic nezaplatil a já teď po mateřské nemohu najít práci, naštěstí si mě moje babička vzala k sobě do baráku a pomáhají mi i finančně. Co mám dělat? Může to být vážně úzkost? Jediné co mě drží při životě je dcera, nyní nový partner a babička s dědou, i když se občas pohádáme.

Odpověď:

Dobrý den,

Jestli se u vás neprojevují žádné jiné tělesné příznaky je pravděpodobné, že se dle vašeho popisu jedná o zvýšenou úzkost. Možná s občasnými panickými atakami při větší psychické zátěži. Vaše obtíže přetrvávají již delší dobu, proto si myslím, že by bylo vhodné zkusit vyhledat psychoterapeutickou pomoc, která může být při práci s úzkostí velmi efektivní. Dle vašeho popisu jste v neustále vysokém emočním napětí (expřítel, dohady ohledně dcery a peněz, zaměstnání). To je dalším důvodem, proč by pro vás psychoterapeutická péče mohla být užitečná. Je skvělé, že se sama učíte se svou úzkostí pracovat pomocí dechových cvičení, je to jedna z doporučovaných a efektivních metod ke zvládání těchto stavů. Přijde mi, že se nacházíte v obtížné životní situaci a pomalu se začínají objevovat dopady dlouhodobého stresu. Zkuste se podívat na naše stránky www.koucink-psychoterapie.cz , kde máme seznam terapeutů, kteří by Vám mohli pomoci. Jelikož opisujete i obtížnou životní situaci, zvažte vyhledat ve svém okolí psychoterapii hrazenou zdravotní pojišťovnou.

Úzkostí reagujeme většinou na emočně náročné situace. Obzvláště pokud se jedná o situace, kdy se nacházíme v nějakém ohrožení. Často je úzkost doprovázena pocity beznaděje, pocitem vlastní slabosti a nízkou sebedůvěrou. Úzkost se často projevuje ve fyzické oblasti, obzvlášť pokud máme tendence v sobě potlačovat své pocity. Projevy jako třes, bušení srdce, zrychlené mělké dýchání patří k těmto projevům. Další technikou, kterou můžete zkusit jsou relaxační techniky. Doporučil bych Vám obzvláště autogenní trénink, který je k dispozici zdarma například na Youtube a zabere zhruba 20 minut.

S pozdravem

Patrik

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *