Tereza Zahrádková (Malimánková) koučink psychoterapie

Terapeutické techniky

Techniky používané v poradně

V poradně používáme hlavně rozhovor, který doplňujeme při přání klienta nebo uvážení terapeuta zajímavými terapeutickými technikami. V případě zájmu je možné přijít do poradny na jednorázové sezení pouze za účelem vyzkoušet některou z technik, která vás zaujala.

Genogram

Vyzkoušejte si projektivní techniku, která vám umožní nahlédnutí na vaši rodinu a její historii.

Rodinné stereotypy často ovlivňují naše současné vztahy a náhled na ně přináší uvolnění a důležité poznání. Vystavět si vlastní Genogram je účinná pomoc na cestě k osobnostnímu růstu a sebepoznání. Tato technika je také velmi vhodná jako doplňují zážitek pro lidi, kteří již procházejí vlastním terapeutickým procesem. Tato technika probíhá formou individuální práce s terapeutkou nebo možno i ve skupině. Přes symbolický materiál používaný v této technice se účastníci snadněji mohou dostat k náhledu na svou minulost v rámci rodiny i mimo ní. Lze si tak uvědomit i kořeny některého ze svých vztahových stereotypů.
Rodinná historie zůstává součástí našeho vnitřního světa, ať si to přejeme nebo ne. Každý člověk, ale má šanci si tyto zákonitosti uvědomit a hledat způsoby, jak s nimi aktivně naložit a nezůstat tak ve vleku rodinného stereotypu.

Pokud i vy chcete znát, jak dalece Vaše rodinná historie a mýty ovlivňují Váš život, zúčastněte se našeho semináře. Seminář je určen pouze pro malou skupinu osob, aby byla možnost věnovat každému členovi náležitou pozornost.

SANDPLAY – HRA S PÍSKEM

Slyšeli jste již o technice Sandplay, tedy “hra s pískem”? Můžete ji okusit v naší poradně. Herní pískoviště je nonverbální nedirektivní terapeutická technika, která využívá smyslové zapojení a propojování činnosti obou hemisfér.

Tato technika by se dala vzdáleně připodobnit k technice konstalace, kdy ale pohybujete figurkami, nikoli živými lidmi ve skupině.

V technice se může odehrát všechno, na co je je těžké přijít “hlavou”při povídání na sezení, protože v té chvíli pracuje více vaše kreativní část mozku.
Můžete zde odehrát různé situace i dialogy nebo prostě jen rozestavět figurky, které jste vybrali za své blízké a za sebe, tak daleko a v takovém postavení, jak se od sebe “cítíte”.Už to vám dá zajímavý obrázek o problémové situaci, kterou chcete nahlédnout.
Navíc se pískoviště neomezuje jen na vztahové potíže, ale v předmětech zde můžete rozestavět jakýkoli problém.
Nabízí zajímavý potenciál pro práci nejen s dětmi, ale i dospělými.

Tuto techniku vytvořila Dora Kalff v 50. letech 20. století. Od té doby jí prověřilo velké množství klientů a terapeutů na celém světě. Materiálem pro tuto techniku je dřevěná krabice s pískem a velké množství drobných předmětů a figurek. Při volné hře s pískem a figurkami se klient s lehkostí hře vlastní dostává k myšlenkám, které se dají slovy obtížně pojmenovat. Za pozornosti terapeuta intuitivně staví a někdy rozehrává obrazy, ve kterých se zrcadlí důležitá témata jeho života. Díky této technice se do terapeutického rozhovoru dostávají symboly, které podstatně obohacují terapeutický proces.

SYMBOLON

Cílem této hry je spojit vše, co je odmítnuto a potlačeno v našem podvědomí, s naším vědomím.

Symbolon vám pomůže k rozpoznání, pochopení a přijetí všech vašich částí – vnitřní osobnosti – které neznáte a které vedou svůj vlastní život v temných chodbičkách a zákoutích vašeho nitra, kde bez zjevných příčin mnohdy ovlivňují a nepochopitelně přetvářejí váš život. Symbolon je vynikajícím nástrojem pro psychoterapii a poznání sebe sama.

POHLEDNICE

Terapeutická technika, při které je klientovi umožněno myslet v obrazech.

Pro tuto techniku se používá větší množství pohlednic a klient se pokouší pomocí nich projevit odpovědi na některé otázky, vyjádřit pocity, o kterých se obtížně mluví nebo znázornit důležité postavy svého života a vztah k nim. Většinou tato technika přichází „ke slovu“ v momentech, kdy samotná slova nestačí na téma, které bylo v terapeutickém procesu osloveno. Někdy se s pohlednicemi pracuje jako s podpůrnou technikou pro porozumění snům nebo různým projekcím či afektům.