Pocit úzkosti - Závislá na svém partnerovi - často mám o něj strach

Pocit úzkosti – Závislá na svém partnerovi – často mám o něj strach

Vznik závislosti na partnerovi může mít kořeny už v dětství.

Vznik závislosti na partnerovi může mít kořeny už v dětství.

Dobrý den,

je mi 24 let. Mám přítele necelé dva roky. Poslední dobou se ale peru sama se sebou a hlavně psychicky.
Asi bych začala tím (nevím jestli to nevyzní hloupě), ale přijdu si na něm prostě závislá. Přítel jezdí taxíkem, takže je většinou pryč v noci.

Kolikrát se mi stane, že se třeba vzbudím a ani nedokážu popsat ten stav. Je mi špatně, začnu se třást, co je ale nejhorší mám neustále potřebu mu volat.

Zrovna dnes v noci. Vzbudila jsem se ve 2 ráno a jelikož přítel nebyl doma, i když mi říkal, že přijde v 1. Začala jsem mu volat, on to nezvedal, tak já se oblékla a šla jsem za ním na stanoviště, kde bývá. Bohužel jsme se kvůli tomu dost pohádali a on mi dal jasně najevo, že se mu to nelíbí. Nedivím se mu. Vím, že tohle dělat nemůžu ale já to nedokážu ovládnout.

Bohužel tohle je zrovna z těch lepších případů, protože já jsem mu zavolala na služební telefon, který mi zvedl a přišel zamnou a já se hnedka uklidnila.

Asi před měsícem jsem byla v práci. Už si přesně nepamatuju, kvůli čemu jsme se pohádali, ale do telefonu byl na mě hnusnej. Řekl mi něco, co mě dostalo do takovýho stavu, že já skoro nebyla schopná normálně fungovat. Udělalo se mi špatně od žaludku, nedokázala jsem zastavit brečení, třásla jsem se a bylo to šílený.

Tak moc mi na tom vztahu záleží, až ho zabíjím.

A jeho tak miluji, že ze zoufalství dělám takovýhle věci. Už nevím komu se svěřit, vypovídat.

Hrozně se bojím, že to nezvládnu. 🙁 Nikdy předtím jsem tohle nezažila. Měla jsem přítele 3 roky, ale v životě jsem se nedostala do takovýho stavu jako teď.

Předem vám děkuji za odpověď.

 

Názor odborníka

Dobrý den,

děkuji Vám za důvěru. Je velmi dobře, že si vaše stavy uvědomujete a snažíte se s tím pracovat.Dva roky vztahu není příliš dlouhá doba. V tomto období se dá mluvit o stavu zamilovanosti. Zamilovanost je stav, při kterém se nám vyplavují hormony, které způsobí, že se nám zhorší racionální myšlení. Jinými slovy přemýšlíme více srdcem než mozkem.

Rozdíl mezi závislostí a zamilovaností je však v míře strachu. V zamilovanosti se můžeme třeba bát o partnera, aby se mu něco nestalo, ale spíše než strach zažíváme příjemné a intenzivní pocity. Pokud má člověk opakovaně strachy, že o partnera přijde nebo že ho opustí, může to znamenat psychickou závislost na vztahu. Takový člověk si už vlastně zamilovanost ani neužívá, protože se stále bojí. Bojí se, že si partner najde jinou, bojí se, že nesplní nějaká očekávání a partner se bude zlobit apod.

Člověk se může stát závislým na čemkoli, tedy i na partnerovi.

Stejně jako se někdo stane závislý na alkoholu. Nemůže bez ní či něho být a při odloučení se u něho objevuje panika či stres. Zkrátka se bojí, že o svého milovaného či milovanou dotyčný přijde. Tento stav je poté velmi vyčerpávající jak pro člověka, který tím trpí, tak i pro partnera. Může to být až velmi omezující.

Nepociťujete strach ze ztráty partnera? Jak často na partnera přes den myslíte?

Vznik závislosti na partnerovi může mít kořeny už v dětství.

Velmi důležitou roli zde hraje odpoutání od matky. Při výchově může dojít k tomu, že v dítěti není dostatečně podporována autonomie a samostatné rozhodování. Matka rozhoduje za dítě a dítěti není dovoleno se příliš vzdalovat. Takové chování matky způsobí, že dítě dostane pocit, že bez druhých je nic a že separací druhým ubližuje. Tyto pocity si pak dítě přenese do dospělosti, a to má projevy v přílišné fixaci na partnera. Také se velmi obává rozchodu a odloučení.

O těchto věcech je nejlepší mluvit s odborníkem.

Doporučil bych Vám tedy se s nějakým z naší poradny spojit. Nejde o nic za co byste se měla stydět nebo čeho byste se měla obávat. Naopak je velmi důležité a dobré, že se s tím snažíte pracovat. Dále bych Vám mohl doporučit knihy od autorky Robin Norwoodové, která píše úžasné knihy právě na toto téma. Je velmi dobře, že jste vzala odvahu o svém problému mluvit. Bylo by dobré v tom pokračovat i nadále.

S pozdravem

Poradce a administrátor

Tomáš Novotný
Poradce a administrátor