Problémy ve vztahu – Může mít mé nízké sebevědomí vliv na nefunkční partnerské vztahy? Co s tím?

Doba čtení: 4 minuty, 15 sekund

Dotaz:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak zapracovat na svém sebevědomí. Jsem se sebou nespokojená, i když se snažím dělat vše pro to, aby to tak nebylo.

Nespokojenost se svým životem se snažím “vyplnit” partnerskými vztahy, které ovšem nikdy nekončí dobře.

Mám totiž tendenci se porovnávat s ostatními ženami, připadám si méněcenná a nedostatečně atraktivní, i když to podle mého okolí nejsem. Když jsem sama, napadají mě myšlenky, že mě partner určitě “vymění”.

Jak bych se mohla naučit mít ráda sama sebe? Děkuji za odpověď.


Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu.

Z Vašeho dotazu vnímám, že jste schopna se sebou pracovat a dokážete mít na svou situaci dobrý náhled, což bývá pro člověka, který se nachází v problematické poloze, velmi obtížné.

Otázka sebevědomí je klíčová pro každého z nás. Ovlivňuje naši individualitu, jak se projevujeme navenek i jak si vysvětlujeme chování druhých. Důležitá věc, kterou je potřeba si na cestě ke zdravému sebevědomí osvojit, je, že náležité vědomí sebe sama je nezbytné budovat zevnitř. Nikoliv skrze druhé. Protože bych Vám ráda co nejlépe poradila, je v první řadě důležité Vám říci, že pokud budujete sebevědomí prostřednictvím partnerských vztahů, je přirozené a podle mého názoru i správné, že dlouho nevydrží. Vstupujete do vztahů s očekáváním, že Vás ozdraví, čím kladete na své potencionální partnery velmi těžké břemeno. Takový vztah není postaven na stabilních základech a pokud je základní kámen kolísavý, budova se dříve či později zboří. Vyměňte základní kámen.

Je dobře, že máte zpětnou vazbu z okolí, které Vás vnímá jako atraktivní ženu. Berte to jako důkaz toho, že Vás okolí vnímá lépe než Vy samu sebe. Zdá se, že jste si osvojila vzorec vnímat se příliš kriticky. Jak se tohoto vzorce zbavit? Pátrejte ve své minulosti po příčině. Jedno z nejzásadnějších období pro vytváření sebevědomí člověka je v období od narození do 7 let, kde hlavní roli hrají ti, co nás vychovávají, a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Pakliže by to pro Vás bylo problematické, doporučuji Vám vyhledat někoho, kdo Vám může citlivě a efektivně pomoct. V dnešní době jsou služby psychologa obecně velmi žádoucí, a ačkoliv se s tím lidé na veřejnosti moc nesvěřují, pomáhají.

Říkám si ještě, že hodnota Vašeho sebevědomí je určována tím, že se neposuzujete dle vlastních měřítek, ale podle měřítek ostatních.

Porovnáváte se s ostatními ženami a máte možná potřebu se některými z nich vyrovnat. Protože ale, Karolíno, neexistují univerzální parametry, kdo je horší nebo lepší, je prakticky nemožné touto formou vyššího sebevědomí dosáhnout. Ubližujete si tím. Ten otravný soudce ve Vaší mysli Vám bere příliš energie, která Vám pak chybí na dosažení vnitřní psychické pohody.

Vedle péče psychoterapeuta jsou různé způsoby, jak si sám zvýšit sebevědomí.

Za sebe bych Vám doporučila najít si chvilku, kdy Vás nebude nikdo rušit, a sepsat si na papír alespoň 5 bodů, ve kterých vynikáte. Může se Vám to zdát těžké, ne-li nemožné, ale nedovolte, abyste odložila tužku dříve, než oněch 5 bodů sepíšete. Až to budete mít, najděte způsob, jak skrze tyto body můžete ještě více vyniknout a zdokonalit Vaše přednosti. Je to jeden ze zaručených způsobů, jak stoupat po žebříčku vlastního sebevědomí.

Abych se ještě vrátila k Vašemu dotazu. Z Vašich slov cítím, že některé věci ve svém životě děláte za účelem toho, aby Vás za tu danou věc někdo aspoň trochu ocenil, přijal, pohladil, respektoval… Toto je ale tak těžký úkol. A když se to nepovede, Je možné, že jste pak smutná, je Vám to líto a už nevíte, co dělat, aby bylo vše tak, jak má být?

Abyste mohla začít efektivně pracovat na svém sebevědomí, začněte více své energie, které všichni máme jen omezené množství, investovat jen a jen do sebe. Do začátku si každý den sama sobě něco dejte.

Úsměv do zrcadla, když přijdete z práce. Pochvalu za to, že na sobě makáte a napsala jste do online poradny. Kadeřníka, protože si to zasloužíte. Stačí úplná maličkost. Nezáleží na tom, čím přesně se obdarujete. Záleží na tom, že v tu chvíli si jste zcela vědoma toho, že se oceňujete a vytváříte něco, co patří jen Vám. Nic z toho si totiž nemusíte zasloužit. Je to zálivka na růst Vaší osobnosti, která Vám bezpodmínečně patří. A jakmile si časem tyto drobnosti osvojíte, zavnímáte, že jste schopna se zdravě ocenit a Vaše sebevědomí poroste.

V našich partnerských vztazích se zrcadlí všechny naše nejistoty, pokud si tedy nevěříte budete mít tendence si nevědomě přitahovat přesně ty partnerské vztahy, které budou vaši nejistotu ještě zvyšovat. Zdravý partner je totiž nevědomě namířený ke zdravě sebevědomím ženám, kterou můžete být i vy.Ale skutečné sebevědomí vám žádný partner nemůže dát, to je nutné si nejdříve vybudouvat a pak už budou přirozeně přicházet do vašeho života ty partnerské vztahy, které vám vydrží.

Jednoduše řečeno, když se budete mít sama ráda, bude vám mít rád i partner a vztahy vydrží.

Pokud se nemáte ráda, máte nevědomou tendenci si přitahovat partnery, kteří o vás nemají tak silný zájem, aby vztah mohl vydržet.Navíc i když byste vytvořila vztah s milujícím partnerem musíte umět nejdříve lásku přijmout, aby vám ji mohl dávat a právě k tomu je nutné se mít ráda.

Způsobí jak to udělat je mnoho, pokud byste potřebovala vyslechnout a více se poradit, rádi vás uvidíme v naší poradně Therapia.


Mgr. Šárka Červinková
Poradna Therapia