Strach po porodu - strach,že se pozvracím nebo omdlím mezi lidmi

Deprese pomoc – Partner je alkoholik a trpí depresemi. Jak mu mohu pomoci?

Je prokázáno, že ve vztahu s alkoholikem jsou často závislý oba partneři.

Je prokázáno, že ve vztahu s alkoholikem jsou často závislý oba partneři.

Mám problém a nevím jak si s ním poradit. Manžel má již několik let psychické problémy a deprese. V posledních dvou letech to řešil stále nadměrnějším pitím a vyvrcholilo to kolapsem nejprv slinivky, poté i jater. Chodí k psychiatrovi, docházel též k psychologovi. Absolvoval půlroční léčbu v psychiatrické léčebně a vše vypadalo slibně. Rozhodli jsme se pro změnu života začali s koupí menšího domu v jiné lokalitě a zároveň s prodejem stávajícího domu. Po čtrnácti dnech po návratu z léčebny se problémy opakovaly. Absolvoval znovu léčbu, tentokrát na měsíc a opět se zdálo,že tentokrát bude vše dobré. Ale bohužel, opět upadl do depresí a začal znovu pít. Stále tvrdí,že to není pravda. Jsem v koncích,už nemám síly ho podporovat.

Ráda bych odešla, ale vzhledem ke stávající situaci s prodejem a koupí domu, nemohu.

Napadl mne rozvod, ale ten zřejmě také nepřichází v úvahu. Děti máme dospělé, ale nechci aby byly proti němu zaujaté. Vědí co se děje, ale nechci je do této situace příliš zatahovat.

Pokud by jste měli jakoukoliv radu, jak z této situace, budu Vám vděčná.

 

Názor odborníka

Dobrý den,

chápu Vaše rozhodnutí odejít. Jestliže již nemáte síly, nenechte se, stáhnou s sebou.

Snažte se vyřešit závazky co nejrychleji, abyste mohla začít znovu.

I za cenu, že kvůli prodeji a koupi nového domu přijdete o nějaké finance. Doporučila bych podat si žádost o rozvod a využít právních služeb, aby se začalo řešit majetkové vyrovnání, abyste mohla manžela opustit. Nebojte se dopřát si podporu od dětí. Pokud vědí co se děje, tak jsou stejně pravděpodobně ovlivnění, jistě bude lepší, když o tom budete všichni společně hovořit. Vždy když budete mít příležitost s manželem řešit tyto závažné věci, snažte se mu navrhnout, jak vyřešit majetkové záležitosti.

Já nevím, v jaké finanční situaci se nyní nacházíte, zda máte úvěr, popřípadě zda splácíte společně? Nebo je nyní i finanční stránka domácnosti nyní na Vás? Pokud ano, tím spíše bych se snažila využít právní pomoci a vyřešit závazky, aby Vás manžel nedostal do celoživotních dluhů. Píšete, že začal znovu pít a to v jaké míře? Domníváte se, že bude nutná další léčba? Bude manžel ochotný podstoupit opětovně léčbu, když to popírá? Dále také nevím, zda jste mu již říkala, že byste ho ráda opustila. Jak na to reagoval? Začal pít více, nebo se snažil vztah zachránit? Kdybyste od něj odešla a snažil by se vás získat zpět, například tak že by přestal pít, berte to jako příležitost, jak s ním vše vyřešit, aniž by byl opojen alkoholem a nepromarněte tuto příležitost tím, že mu například dáte další šanci pro změnu. Tím nechci říct, že se nemůže nikdy změnit, že byste mu neměla věřit. Myslím tím, jen abyste myslela na to, že byste s ním případně mohla být, i kdybyste již nebyli manželé.

Vyhledejte si na internetu právní služby ve vašem okolí, pokud nevíte o žádném právníkovi zabývajícím se rodinným právem.

Na schůzku s ním doporučuji vzít dokumenty týkající se majetku, aby se mohl podívat a poradit vám. Pokud byste cítila, že potřebujete psychickou pomoc, podporu, potřebu o celé situaci si pohovořit, ráda bych Vám nabídla naše služby, nebojte se nás kontaktovat.některý z našich terapeutů Vám pomůže.

Doporučuji také přečíst si nějaké publikace o spoluzávislosti.

Je prokázáno, že ve vztahu s alkoholikem jsou často závislý oba partneři.

Jeden na alkoholu a druhý je tzv.zachránce, který si myslí, že zachraňováním svému partnerovi pomáhá, ale opak je pravdou. Pokud pomáháte již partnerovi dlouhodobě, může ho to naopak v závislosti ještě udržovat, protože ví, že si to “může dovolit”. Vždy tu bude někdo, kdo ho zachytí do “záchranné sítě” a nikdy, tak nemá možnost spadnout na tvrdou zem a potit se z toho.

Děkujeme za Váš dotaz.

Deprese pomoc - Partner je alkoholik a trpí depresemi. Jak mu mohu pomoci?

Bc. Lucie Tourková, Poradna Therapia