Nemohu usnout bez prášku

Dotaz:

Dobrý den, mám problém se spánkem – užívám 2 roky Zolpidem Mylan (levnější varianta léku Stilnox) a chtěl bych přestat. Dle doporučení mého praktického lékaře užívám lék v kombinaci s melatoninem forte. Od letošního ledna jsem musel zvýšit na celou tabletu. Tento lék mi byl doporučen mým lékařem v době velkého pracovního stresu. Pracuji ve 12h směnách a nespavost se projevovala pouze v noci před ranní směnou (měsíčně mám cca 7 ranních a 7 nočních 12hodinových směn) Lék Zolpidem Mylan sice zabírá, ale teď po zvýšené dávce mi již nedělá dobře (motání hlavy, pocení..) .. hlavním důvodem proč chci přestat uživat Zolpidem je, že po vysazení (v noc na volný den) mám velké problémy s přirozeným usnutím a také mám abstinenční příznaky. Další noci spím dobře, až do doby kdy jsou přede mnou další ranní směny a další tablety Zolpidem a takto se to opakuje pořád dokola ..čili abych to shrnul: Když vím večer, že mám před sebou volno, spím dobře. Když mě druhý den čeká ranní směna, musím si vzít Zolpidem, protože vím že bez toho jinak neusnu … problém bude nejspíš psychologický než spánkový.

Odpoveď:

Dobrý den,

V první řadě bych ráda poděkovala za Vaší důvěru. Z toho, co píšete mohu soudit, že Váš problém je z velké části psychického rázu a přijde mi pozitivní, že si to sám uvědomujete a chcete to řešit. Stres jako takový negativně působí na spánek a stejně tak střídání ranních a nočních směn může narušit náš přirozený biorytmus. Z Vašeho dotazu je velmi cítit chuť zbavit se závislosti na Zolpidu, kvůli nežádoucím vedlejším příznakům. Myslím si, že je v první řadě na místě se zaměřit na Vaši pracovní oblast, kde bude pravděpodobně ležet zakopaný pes. Pojďme se společně zamyslet nad tím, co byste mohl udělat pro to, aby Vaše práce pro Vás nebyla tak stresující? Myslím, že by mohlo být nápomocné naučit se pár relaxačních technik, které by Vás mohly před spaním zklidnit, ale zároveň se dají použít i kdykoli v průběhu dne, např. v práci, když cítíte, že je toho na Vás už moc. Zde zasílám odkaz na pár z nich. Třeba mezi nimi najdete to pravé pro sebe:

https://zdravezdravi.cz/…iky

Dále byste se mohl zamyslet nad tím, zda-li sám nemůžete udělat něco pro to, aby jste se v práci cítil lépe. Někomu vyhovují více ranní, někomu noční směny. Rovněž se mi zdá důležitý pracovní kolektiv, kdy mezi zaměstnanci často visí ve vzduchu nevyřešené konflikty, které jsou pak dalším stresujícím faktorem na pracovišti. Stejně tak vztah se svým nadřízeným – pokud nějakého máte, je velmi zásadní. Zkuste si tedy touto cestou zauvažovat o Vaši práci a třeba Vás napadnou možné změny, které by Vám ji mohli zpříjemnit. Pokud Vás nic takového nenapadá je možná na místě zamyslet se nad změnou zaměstnání, kde by bylo pro Vás více pozitivních faktorů.
Troufám si říct, že pokud se zmenší Vaše pracovní zátěž a stres z ní, půjde i lehčeji změnit návyk brát si pokaždé před ranní směnou Zolpidem. Taky by Vám mohlo pomoci stanovit si pravidlo, že o práci budete přemýšlet jen do určité hodiny odpoledne/večer a pak už budete věnovat čas spíše svým koníčkům – činnostem, které děláte rád a které Vás těší. Zkuste se zaměřit na to, abyste nemyslel na práci v posteli večer před usnutím. Z toho, co jste napsal to vnímám tak, že Vás to uvádí jen do většího stresu a pravděpodobně Vám moc nepřidává, když např. myslíte na nějaký úkol se kterým si nevíte rady. Věřím přísloví, že ráno je moudřejší večera. Večer už býváme unavení a tudíž nám to “nemyslí” často tolik, jako ráno či v průběhu dne. Zaměřte se tedy více na svojí psychickou pohodu zejména ve večerních hodinách. Ještě mě napadá, že by mohlo stát za to zkusit i nějaké vonné oleje či bylinkové čaje, které působí relaxačně na naši nervovou soustavu. Jako vcelku osvědčený “uvolňovač” je jednoznačně levandule – ať už čaj či koupel z ní.

 

Přeji Vám ať se Vaše situace s usínáním brzy zlepší.

Hodně štěstí,
Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *