Nejsem šťastný

Dotaz:

Dobrý den. Obracím se na vás protože potřebuju radu, pomoc. nevím co mi je ale cítím se už déle než půl roku soustavně smutný. Začalo loni o prázdninách tím že mě vyhodili z gymplu a vlastně už před “opravkama” sem cítil extrémní stres. Ve škole sem se před zkouškou pozvracel a rozbrečel. Když mi potom bylo řečeno že sem to nezvládl tak mi to bylo úplně jedno byl sem rád že to mám za sebou že můžu jet domu a že se můžu konečně po dlouhé době vyspat a na nic nemyslet. Druhý den sem se probudil a začal sem se stresovat z toho co ze mě bude. Postupně sem začínal mít pocit že můj život je jenom neúspěch a zklamání.
 
Začal sem mít problémy se spaním, začal sem si všechno vyčítat, zamiloval jsem se do kamarádky, nikdy sem si s nikým tak nerozuměl jako s ní, ale ona měla kluka. Ona vůbec nic netuší protože se stydím jakkoliv svěřovat s tím co cítím a co mám v hlavě.  Začal sem si připadat ošklivej a to sem si o sobě nikdy dříve nemyslel, býval jsem sebevědomý. Občas se mi stane ze z ničeho nic nemůžu dýchat. Nevím jak to popsat ale pořád slyším svoje srdce jak buší prostě nahlas, nevím jestli to s něčím souvisí nebo ne, jsem pořád takovej podražděnej. Dříve mi pomáhalo být mezi lidmi ale teď už mi ani to nepomáhá. Proto se obracím na vás. omlouvám se za gramatické chyby a za to že to je takhle dlouhé. a předem dekuji za odpověď.

Odpověď:

 Dobrý den,

Je dobře, že se na nás obracíte s Vaším problémem a děkuji za Vaši důvěru.

Poslední ročník gymnázia je velmi náročné období pro studenty z mnoha důvodů – čekají Vás závěrečné zkoušky, měl byste se rozhodnout, jakou cestou se dál vydat, k čemuž se váže možná nerozhodnost a strach ze zodpovědnosti. Někdo v tomto období také zažívá rozpory s rodiči, protože rodiče mohou mít zcela odlišné představy o Vaší budoucnosti, než Vy a bránit Vám ve Vašich snech a rozhodnutí. Z toho, jak zle Vám před zkouškou bylo mám dojem, že to musel být obrovský stres.

Je důležité si uvědomit, proč to ve Vás vyvolalo takovou reakci. Mám takovou fantazii, že to mohlo být proto, že Vám záleželo na tom, abyste gymnázium dokončil, nebo proto, abyste někoho nezklamal, nebo nezklamal sám sebe…? Také takový zkrat mohla vyvolat kumulace několika věcí najednou (možná i věci táhnoucí se z minulosti), které jste třeba nemusel v tu chvíli tolik vnímat, ale byly pro Vás tak stresující, že Vás natolik vyčerpaly, že jste zkoušku pod tlakem nezvládl.

Stres nepolevoval ani po přijetí na novou školu. I to je těžké pro mnoho studentů. Přicházíte do nového kolektivu a tvoříte si identitu, pod kterou chcete vystupovat.

Smutek, výčitky, problémy se spánkem, dlouhodobý stres, ztráta zdravého sebevědomí, shazování na váze, zvracení po tom co vstanete, občas se Vám ztěžka dýchá a nestojíte o sociální kontakt, podrážděnost… Tyto příznaky, které pociťujete, souhrnně označují depresi. Nebojte se toho slova. Je dobré uvědomit si, že jste psychicky velmi vyčerpaný a že máte právo na pomoc. Existují terapie, které jsou vedené psychoterapeuty, kteří by Vás doprovázeli na Vaší cestě za nalezením duševního klidu a pohody. Zjednodušeně jsou zde odborníci, kteří Vám pomůžou cítit se lépe. Existuje mnoho technik, které Vám terapeut poradí. Můžete si vybrat muže či ženu a v případě, že byste si nemohl dovolit hrazenou terapii existují i takzvaní kliničtí psychologové, kteří mají smlouvu s pojišťovnami, které za Vás terapii uhradí. Psychoterapeut s Vámi na každém sezení probírá to, jak se cítíte a snaží se, abyste přišel na to, proč Vám není dobře. Psychoterapie je dlouhodobou léčbou a je třeba, abyste se na ni cítil připravený. Chce to špetku odvahy a otevřenosti mluvit o svých niterných pocitech. Je důležité najít někoho, komu budete důvěřovat, zprvu je stud normální, klidně o tom můžete mluvit, nebojte se – časem ostych poleví a Vy s terapeutem navážete pouto, které je důležité pro správnou léčbu. Také buďte připraven na to, že po zvážení Vašich problémů Vám psychoterapeut může navrhnout návštěvu u psychiatra – ten Vám může předepsat léky. Takzvaná antidepresiva či anxiolytika, která jsou nejčastější. Léky Vám pomohou od výkyvů nálad, od úzkostných stavů i se spánkem. Vím, že to může vyznívat všelijak, ale opravdu se toho nebojte. Sama s nimi mám zkušenost, a v této situaci věřím, že by Vám velmi pomohly.

Dejte si čas na rozmyšlenou a určitě se do ničeho nenuťte. Zkuste prozatím relaxace, doporučuji na youtube nahrávku Terapeuti Brno – Relaxace pro uvolnění celého těla. Můžete si meditaci pouštět během dne, ale i večer v posteli před spánkem.

Věříme, že vám odpověď bude užitečná. Přeje vám klidné dny a vše dobré.

Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *