Partnerská poradna online - Manžel se zamiloval a chce odejít

Partnerská poradna online – Manžel se zamiloval a chce odejít

Doba čtení: 4 minuty, 6 sekund

 

Partnerská poradna online - Manžel se zamiloval a chce odejít

Dotaz:

Manžel 32 let mi oznámil, že se bláznivě zamiloval do kolegyně 24 a mě 32 má už jen rád. Máme dvouletého syna a v květnu čekáme holčičku.Ji zná 2 měsíce a asi měsíc spolu něco mají.My jsme spolu 14 let. Manžela miluju, řekla jsem mu,že mu odpustím a dám mu čas.Nechci ničit rodinu a zkazit život dětem.Nevím,jestli o to stojí,spíš chce odejít za milenkou. Vím,že za to můžu i já, po porodu syna jsem manželovi nedávala lásku,ale byla jsem ze syna utahaná a vím,že i protivná a zlá.Teď bych se snažila chovat jinak.Nehádáme se,snažíme se to řešit v klidu,ale moc to nezvládám.Bojím se,co bude,až se narodí miminko.Máme postavený dům a dluhy,takže si život nedovedu vůbec představit.Poraďte co mám dělat,manžela chci získat zpět, miluju ho.

Odpověď:

Dobrý den Petro,

Děkuji za důvěru. Nenacházíte se v jednoduché situaci. Nevím, v jakém stavu je aktuálně vaše vzájemná komunikace s partnerem, respekt a co dalšího do vašeho vztahu ještě může vstupovat, proto se mi na Váš dotaz těžko odpovídá. Potřebovala bych se Vás optat na více podrobností, abychom primárně opečovali Váš stav, kdy za 2 měsíce máte rodit a jste odmanžela postavena před otázku konce partnerského vztahu.

Domnívám se, že ve Vás musí být pocit obrovské nejistoty. Proto vzhledem k Vaší situaci vnímám potřebu Vám doporučit možnost jak o sebe pečovat, kdyby toho na Vás už bylo moc. V dnešní době jsou služby individuálního psychoterapeuta obecně velmi efektivní, a ačkoliv se s tím lidé na veřejnosti moc nesvěřují, pomáhají. Popřemýšlejte o tom. Přeci jen jste těhotná a psychický stav matky má vliv na vývojový proces nenarozeného dítěte.

Píšete, že se s manželem nehádáte a snažíte se to řešit v klidu. Nevím sice, jak Vaše diskuze probíhají, ale vnímám jako důležité říct manželovi v klidu, co k němu cítíte a vysvětlit mu, že Vás ta věc s milenkou velice bolí. Zároveň mu slibte, že se pokusíte mu dát dostatečný prostor, který potřebuje k tomu, aby si vyjasnil, co opravdu chce a s kým chce nadále spojovat svůj život. Pokuste se neodcházet z diskuze, dokud si nestanovíte termín v řádu týdnů/dnů, kdy se manžel vyjádří. Domluvte se na termínu, který bude kompromisem pro vás oba a do té doby na něj nenaléhejte. Věřím, že pokud od Vás dostane čas a příznivé podmínky na to, aby se v té situaci uvolnil, zároveň mu bude doma dobře, spoustu věcí si v sobě zvědomí a bude na odchod od rodiny koukat skeptičtěji. Přeloženo do mužské řeči: „Tady je mi najednou zase dobře, odejít by pro mě bylo příliš složité.“

Než se ale manžel vyjádří, připravte se na to, že se nebudete cítit komfortně a pravděpodobně budete bojovat s velkou nejistotou. Je důležité, abyste měla podmínky pro klidný zbytek těhotenství.

Působí to na mě, že se od Vás manžel nesnaží rychle utéct. Pouze si potřebuje ujasnit, zda s Vámi chce dál být.  Muži obvykle nepřemýšlejí nad řešením situace, většinou pouze vyčkávají, co je napadne, jak se budou cítit a jak co dopadne. Obvykle skrze tuto strategii ale ničeho nedocílí. Bývají střídavě zmítáni pozitivními a negativními emocemi a nejsou schopni se rozhodnout. Ideálně by měl Váš muž vyhledat odborníka, který mu srozumitelnou formou vysvětlí myšlenkové procesy, které se v jeho mysli odehrávají a co by pro něj bylo správné udělat. Předpokládám, že k takovému řešení by Váš manžel nemusel být nakloněn, proto do začátku bude nejlepší dát mu prostor rozhodnout se, co opravdu chce.

Do doby, než se manžel vyjádří, bude mezi Vámi pravděpodobně panovat zvláštní atmosféra, se kterou si oba nemusíte vědět rady. Domluvte si včas pravidla, jak se k sobě budete chovat. Stanovte si, jak budete ve společně v domácnosti fungovat. Jako příkladná témata Vám nabízím následující: jak budete společně nadále pečovat o synka, jak se budete finančně starat o společnou domácnost, o jakých tématech budete/nebudete mluvit (zde nedoporučuji otevírat téma milenky), zda mezi vámi bude nějaká intimita… Proč Vám dohodu o fungování doporučuji? Má velký potenciál na záchranu vztahu. Pakliže ji totiž budete dodržovat, Váš manžel uvidí, že jste schopni spolu Váš vztah řešit a může to v něm vzbudit naději, že vztah jde zachránit a nemusí přecházet do nového.

Během tohoto času, ačkoliv to bude pro Vás velmi těžké, snažte se manželovi ukazovat Vaše pozitivní kvality. Ukažte mu, že jste člověk, se kterým stojí za to žít. Tím poukážete na to, o co vše by mohl přijít, kdyby se rozhodl Vás opustit. To vše ovšem dělejte mile, žensky, bez nátlaku a manipulací. Kdyby manžel totiž zjistil, že s ním manipulujete nebo ho opět dostáváte do situace, ve které cítí nátlak, potvrdí se mu pocit, že s novou ženou mu bude lépe. Buďte zde velmi opatrná.

Může toho na Vás být hodně a pokud máte strach, že to nezvládnete, neváhejte vyhledat odborníka. Vysvětlí Vám veškeré souvislosti spojené s Vaší situací a ukáže Vám, jak byste se měla chovat, abyste maximalizovala své šance manžela si udržet. Je to nedocenitelná pomoc. Kdybyste ve svém okolí o nikom nevěděla, ozvěte se našim odborníkům na čísle +420 732 816 663. Poradíme Vám přímo na míru.

Partnerská poradna online - Manžel se zamiloval a chce odejítMgr. Šárka Červinková

Poradna Therapia