Jak poznám manipulátora?

Vyvolávají pocity viny a popírají své vlastní nedostatky, naopak na odiv staví své kvality a tím druhému naznačují svou vlastní nadřazenost.

1.   Sympatický manipulátor

Značná část manipulátorů se řídí ve svém chování zásadou, že je potřeba navázat do nejrychleji přátelské vztahy nebo se chovat způsobem, který v druhých vyvolají sympatie. Jsou usměvavý, pozorní, štědří obětaví a uchylují se k lichotkám.

Rozdíl mezi sympatickým člověkem a manipulátorem je ten, že manipulátor nehledí na potřeby, pocity a přání druhých. Dává najevo, že mohou být něčím nepřípustným nebo zavrženíhodným.

Vztahy se sympatickým manipulátorem nejsou stabilní a mohou nám sem tam připravovat nemilá překvapení. Vyvolávají pocity viny a popírají své vlastní nedostatky, naopak na odiv staví své kvality a tím druhému naznačují svou vlastní nadřazenost.

Sympatický manipulátor bývá extrovert, veselý (závisle na publiku), hovorný, může být pozorný k ostatním, milý, činorodý, živý a usměvavý. Jeví se jako pracovitý, schopný a inteligentní člověk. Je si vědom svých kvalit. Bývá pořádný, vynalézavý, s dobrým vkusem, nápaditý a schopný leccos uvařit či opravit.

Jeho cílem je na druhé dobře zapůsobit. Nešetří chválou a ochotou. Později však bude po druhých požadovat drobné laskavosti. Umí poměrně rychle navodit důvěrně přátelské a veselé prostředí a za nějakou dobu zjistíte, že jste svázáni materiální či emocionální závislostí. Sympatický manipulátor může nabízet finanční podporu nebo velké dary, kterými si vás připoutá a nedovolí vám svobodně jednat.

2.   Okouzlující manipulátor

Okouzlující manipulátor disponuje výrazným kouzlem osobnosti, přitažlivým zevnějškem, šarmem a často se dívá druhému do očí, přitom pokládá osobní otázky. Může vás svým zájmem zaskočit, ale sám na otázky odpovídá vyhýbavě.

Vezme si, co chce, ale nedostanete od něj víc než lichotky, které ve většině případně stejně nejsou upřímné. Chrání si svá tajemství a manipulativní nástroje používá k tomu, aby druhé okouzlil, ba fascinoval. Dokáže druhého doslova očarovat a po chvíli zjistíte, že děláte přesně, co po vás chce.

Okouzlujícímu manipulátorovi neodolá člověk, který je na určité stránky manipulátorovi osobnosti citlivý, např. libozvučný hlas, krása, inteligence, dvornost, příjemné pohyby…

3.   Altruistický manipulátor

Všechno nám dá, koupí, zařídí a ani o to nemusíme žádat. Altruistický manipulátor zakládá svou manipulaci na principu reciprocity, tedy dostaneme vše, ale nepřichází v úvahu mu něco odmítnout. „Je tak skvělý. To mu přece nemůžu odmítnout.“

Manipulátor druhého ani nemusí o pomoc požádat, přesto se jeho okolí velmi snaží zásadu reciprocity naplnit. A jelikož nechceme, aby nás ostatní odsuzovali, hrajeme tuto hru velmi často. Stává se nám pak, že padneme do kleští altruistického manipulátora, který našich pocitů dluhu využívá ve svůj prospěch. Pocit dluhu je velké terapeutické téma, protože jej cítíme i v případech, kdy dostaneme něco, o co jsme nežádali. Cítíme povinnost přijímat.

Manipulátor dokáže vytvářet asymetrické situace, kdy vám např. půjčí peníze a po nějaké době je schopen vás požádat o dvojnásobnou částku, kdy si zároveň on sám určuje dobu a podmínky splácení. Odmítnout je velmi těžké, a pokud se tak stane, uplatní zásadu reciprocity: „Když jsi ty potřeboval, také jsem ti pomohl.“ Altruistický manipulátor v druhých vyvolává závislost na sobě a zároveň navozuje situace, kdy musíme my pro něj vynaložit větší úsilí, než on vynaložil pro nás. A přitom to často ani nechceme.

4.   Vzdělaný manipulátor

Stává se, že dává najevo lehké pohrdání nad těmi, kteří nedosahují jeho inteligenční a vzdělanostní úrovně. Podivuje se nad neznalostí druhých v oblastech natolik specializovaných, že o nich málokdo něco ví.

Bez jakéhokoliv vysvětlení cituje jména a data, ponechává druhé v nejistotě a pocitu méněcennosti. Okolí ho považuje za vzdělaného a zdráhá se ho na něco zeptat. Na otázky reaguje překvapeně, vyhýbavě nebo podrážděně. Vyvolá ve vás pocit, že jste naprostý hlupák. O tématu, ve kterém se vyzná, dokáže velmi poutavě a vzletně přednášet. Nachytáte-li ho u tématu, kde se orientujete, zjistíte, že si vzdělaný manipulátor poměrně dost vymýšlí a překrucuje.

5.   Nesmělý manipulátor

Předstíraná nesmělost se poměrně těžko pozná, nicméně mezi základní signály patří následující: manipulátor se drží v pozadí, mnoho toho nenamluví, soudí druhé mlčením a pohledy. V jeho přítomnosti se můžeme cítit nepříjemně, protože si můžeme být jisti, že když to potřebujeme, manipulátor nevysloví svůj názor.

Klasickým profilem nesmělého manipulátora je nenápadná žena, která působí nejistě, zranitelně, a ke sdělení názoru nebo kritiky používá blízké osoby. Ačkoliv máme pocit, že tato žena volá po ochraně, odsuzuje lidi jako po straně, nepřímo, skrze prostředníky. Vznikají tak sváry, které sama vyvolává, přestože o sobě tvrdí, že konflikty nesnáší.

6.   Manipulátor diktátor

Chová se prudce, kritizuje a napadá lidi ve svém okolí. Potřebuje-li, uchyluje se k lichotkám, ale upřímné komplimenty od něj nečekejme. Ve většině případů se projevuje agresivně, autoritativně a nepříjemně. Manipulátor diktátor v lidech vyvolává strach a díky němu se mu daří lecčehos dosáhnout. Manipulací využívá zcela vědomě. Je si vědom své nadřazenosti, síly, podléhání citům a morálce je podle něj v osobní i profesionální sféře projev slabosti. „Prosím“ a „děkuji“ téměř nezná a zdvořilosti jsou pro něj ztrátou času.

Manipulátor diktátor se na rozdíl od předchozích typů dá poměrně lehko rozpoznat, nicméně pro blízké okolí je soužití s ním nesmírně obtížné.

 

 

 

Shrnutí z knihy Nenechte sebou manipulovat (Aga Nazare)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *