Úzkostné stavy – Děsivé noční můry. Probouzím se plná strachu a úzkosti

Doba čtení: 1 minuta, 49 sekund

Tělo mám celé ztuhlé a celý následující den jsem unavená a zničená jako když mě přejede parní válec.

Dotaz:

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit o radu.  V noci při spánku se mi stává, že se mi zdají děsivé sny.

Často se probouzím zpocená, ve velké úzkosti a strachu.

Tělo mám celé ztuhlé a celý následující den jsem unavená a zničená jako když mě přejede parní válec. Pokud mě něco podobného postihne v bdělém stavu, hravě si s tím poradím. Ve spánku si s tím nevím rady.  Nevíte prosím, proč se mi ty sny zdají? Jsou to kolikrát nesmysly. Nevím kam na to chodím. Zprávy z medií nesleduji.

Velice Vám děkuji za odpověď.


Odpověď:

Dobrý den,

děkuji Vám za důvěru. Spánek je stavem, ve kterém se ocitáme třetinu celého našeho života. Zpracováváme při něm nasbírané informace během dne a odžíváme zde to, co si během bdělého stavu nedovolíme.

Bohužel abych Vás mohla navést, z čeho Vaše noční můry plynou, potřebovala bych více informací o tom, jak dlouho Vás noční můry trápí, co aktuálně v sobě intenzivně řešíte, jak se cítíte v mezilidském kontaktu, co partneři, práce, zdraví, psychická pohoda apod. V některých případech se objevují noční můry po traumatickém zážitku, u některých jedinců tak jejich nevědomí upozorňuje na nezpracovaný problém.

Preventivně Vám mohu doporučit co nejvíce omezit kontakt s mobilem a PC před spaním.

Dále zamyslet se, s čím mohou Vaše noční můry souviset. CO právě prožíváte, co si v sobě řešíte, co Vás může trápit. Naše nevědomé struktury jsou velmi propracované a navzdory našim obranným mechanismům si hledají cestu do našeho vědomí právě skrze sny, kdy je naše vědomí utlumeno. Ve snech jsou zakódovány paralely na skutečný život, který právě odžíváme.

Je možné, že hodně čtete anebo jste velmi senzitivní a máte pochopení pro trápení svých blízkých. I to se může ve snech odrazit.

Ve Vašem dotazu jsem se dočetla, že během dne si se skličujícícmi stavy hravě poradíte, proto bych vyloučila problém s úzkostí. Můžeme tedy předpokládat, že Vaše zlé sny by mohly časem odeznít.

Pokud by se ale tak nedělo a Vaše potíže by dále přetrvávaly, je zde možnost návštěvy spánkové laboratoře, kam Vás může doporučit praktický lékař s diagnózou „parasomnie“ (F 51.4). Skrze čepici, kterou Vám před usnutím nasadí, se do systému zaznamenává průběh spánku. Vlastně se tam přijdete příjemně vyspat, jen netuším, co dostanete k snídani.


 

Mgr. Šárka Červinková
Poradna THERAPIA