Bývalá přítelkyně narušuje náš vztah

Dotaz:

Dobrý den. Mám dotaz ohledně mého vztahu.  Jsme spolu s přítelem něco přes rok a i spolu žijeme. Všechno bylo dobré, než to zjistila jeho bývalá přítelkyně. Brala jsem jí normálně, přeci jen spolu nejsou přes čtyři roky jsem si říkala. No asi po měsíci co jsme se seznámily si mě přidala na Facebook a pořád chtěla s náma někam na výlet, nebo ať přijedeme na návštěvu my, nebo ona k nám, že dáme víno a můžeme tam spát, nebo ona u nás atd. To jsem odmítala, všechno má svý hranice. No pak začala ale psát mému příteli jak jí chybí, ať se k ní zpět nastehuje a jiné bláboly. Tak jsme se pohádali, protože přítel tvrdí že je psychicky nemocná, protože neměla

pěkné dětství, nezažila tu lásku v rodině, že nikoho pořádně nemá a že mu jí je líto, ale ať se nebojím, že on to má uzavřené. Tak jsem se s ním ale domluvila že si s ní dám schůzku abych jí řekla ať tohle nedělá, že teď máme vztah my dva a ať se nesnaží mezi nás stavět. No tvrdila mi, že ho bere jako bráchu a za pár dní mi její kamarádka řekne že to není pravda že stále doufá že se k sobě vrátí. Začala se pořád vnucovat na návštěvy čím dál víc, samozřejmě jsem to vždy razantně odmítla. Příteli jsem se dlouho snažila marně vysvětlit že pokud s ní neukonci kontakt úplně, než se z toho probere tak nám to bude ničit vztah. Nejdřív o tom nechtěl ani slyšet, že prý to nechápu, že nikoho nemá.

No pak jsme po nějaké době přijeli na návštěvu k ní, protože bydlí s naším kamarádem a ona pokaždé co se na mého přítele podívala, tak slzy v očích a jako třešničku se ho ptá se na náš byt. Jako ve smyslu proč tam bydlí. No vyznělo to tak, jak kdyby se k nám chtěla stěhovat. No sehrála takový divadlo na city, že jsem se fakt hodně držela a po chvíli říkám hele jedeme domů. Venku mu říkám co tohle mělo jako bejt? No a to už trošku otevřel oči a říká no hrála takovou hru nějakou na mě a taky mi přišlo jak kdyby s námi snad chtěla bydlet. Tak říkám hele tohle bylo naposled, tomuhle já přihlížet nebudu.

Chvíli klid a pak se po vánocích náhle objevila u nás, oblečená jak lehká dívka s vánočním dárkem a mluvila jak pořád v něco doufá a že naděje umírá poslední atd. No hned mi došlo na co naráží. Prostě stále zkouší. Můj názor a obrázek na ní je takový, že si myslím, že dětství sice neměla růžový, to mám podložené, ale působí na mě dojmem, že si hodně věcí přivymyslela, dělá ze sebe tím chudinku a využívá to ve svůj prospěch, protože ví, že můj přítel jí vyslechne když se něco děje atd. Při seznámení s ní jsme se tak různě bavily a ptám se co dělá za práci a ona no já nepracuju, já mám spolubydlícího co mě léta miluje a udělal by pro mě cokoliv, tak mi platí byt a živí mě. No tak mi vše nahrává do karet, že hraje takovou hru na ty lidi kolem sebe, manipuluje jimi a oni jí to věří, protože litovat se a brečet umí snad na povel, to jsem taky zažila a zneužívá je tak ve svůj prospěch jak v tom bydlení, tak že pořád píše mému příteli. No a já nevím jestli vůbec existuje možnost, že takový člověk dá někdy pokoj (otravovala i když měla svého partnera jiného už). Příteli věřím že s ní by nikdy být už nechtěl dle vztahu co měli, ale nikdy se s ní prý bavit nepřestane, že jí bere jako rodinu. Tak nevím, jak se k tomu postavit? Jestli má vůbec smysl čekat že jí to přestane jednoho dne bavit a hrát jakože jsem v pohodě, aby nezačala dělat naschvály, nebo se tajně neschazeli. Přiznal mi totiž pak pár věcí, že když jsme se hádali, tak se sešli na pokec venku aniž bych to věděla, nebo si volali. Přišlo mi to jak kdyby k ní měl pořád nějaké hlubší city, nebo možná zadní vrátka na začátku našeho vztahu. Netuším. Nicméně tohle tajný scházení jsme si vyjasnili, tomu už je dlouho konec a říká že o mě přijít nechce. Ale kontrolu nad tím jestli si píšou nebo volají nemám, a hlídat ho taky nebudu. Snad to není zmateně sepsané, ono se toho odehrálo ze začátku totiž fakt dost a ve mě už zůstal takovej divnej pocit a nervozita z toho všeho. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

situaci pro mě popisujete zcela srozumitelně. Vidím, že situace je složitá a přijde mi, že vaše možnosti ji ovlivnit jsou velmi omezené. Z mého pohledu tam vnímám jako hlavní zodpovědnost vašeho partnera, aby se vůči ní vymezil takovým způsobem, aby přestala jeho bývalá přítelkyně narušovat váš partnerský vztah. Chci ocenit vaši odvahu k tomu, že jste se vůči ní i partnerovi vymezila a dala jasně najevo váš postoj, to vnímám jako klíčové. Nicméně mi přijde, že vaše vymezení stále dostatečně nerespektují. Vnímal bych jako důležitý krok si ujasnit, jak dlouho a jaké situace jste ochotná snášet, protože si představuji, že je to pro vás velmi náročné, frustrující a bohužel do jisté míry mimo vaši moc. Osobnost, kterou popisujete u bývalé přítelkyně partnera je pravděpodobně velmi zdatná v manipulaci se svým okolím a umí toho velmi dobře využívat. Zde můžete aspoň partnerovi pomoci prohlédnout, co je manipulace a upozorňovat ho na to, ale pravděpodobně to nebude zcela efektivní způsob komunikace, protože byste se takto pustila, do jakého si nejistého boje. Nicméně vnímám jako důležité o vašich pocitech s partnerem komunikovat o tom, co cítíte a o vašem postoji k celé situaci. Z jakého důvodu se vůči ní partner zcela nevymezil se můžeme pouze domnívat, jestli přervávají city, zadní vrátka a podobně. Proto se opět vracím k opakované komunikaci o tomto problému. Zdůrazňování toho, jak a proč to narušuje váš vztah a jak vám v tom je. Argument, že měla těžké dětství a nikoho jiného nemá atd. ji neopravňuje k tomu, aby překračovala vaše hranice a narušovala váš osobní prostor. Proto bych důrazně trval na chránění si alespoň svého vlastního prostoru, když se váš partner nechce vůči ní vymezit můžete to udělat sama.

Myslím, že by pro vás mohlo být užitečné mít i někoho, s kým byste mohla v bezpečném prostředí komunikovat o vašich problémech. V tomto směru by mohl být velmi užitečný terapeut. Zkuste se podívat na naše stránky www.koucink-psychoterapie.cz ,kde byste mohla v bezpečném prostředí probrat celou situaci, udělat si jasno o dalším postupu, ventilovat své emoce a ujasnit si své pocity a postoje. Mohli byste zvážit také možnost párové konzultace, kde byste s partnerem mohli využít prostor k vyřešení tohoto dlouhodobého problému mezi vámi, který narušuje váš vztah. 

Věříme, že vám odpověď bude užitečná. Přeje vám klidné dny a vše dobré.

Poradna Therapia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *