Řešení konfliktů - Manžel po mně chce, abychom navštěvovali jeho bývalou. Nechápe můj odpor. Co s tím?

Řešení konfliktů – Manžel po mně chce, abychom navštěvovali jeho bývalou. Nechápe můj odpor. Co s tím?

Doba čtení: 3 minuty, 2 sekundy

Řešení konfliktů - Manžel po mně chce, abychom navštěvovali jeho bývalou. Nechápe můj odpor. Co s tím?

Dotaz:

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Jsem tři roky vdaná. Byla jsem již jednou vdaná a mám z prvního vztahu dva již dospělé syny. Odešla jsem od svého prvního muže po cca 20 letech (stejně jako můj nynější muž od své ženy). Přestěhovala jsem se za ním do ciziny a jeho bývalá manželka bydlí s novým partnerem ve stejném městě (malé město). Manžel se nechtěl se svojí první ženou rozcházet ve zlém. Měli za sebou, ještě než jsme se potkali, velkou krizi kvůli tomu, že jeho žena si našla jiného (její současný muž), ke kterému chtěla odejít.

Nakonec si to rozmyslela ale po dvou letech byla krize zpět. Jak říkám, můj muž chtěl, aby se rozešli v dobrém a ze začátku měl snahu, abychom se všichni čtyři občas navštívili apod. I když jsem se necítila v jejich blízkosti vůbec dobře, kvůli němu jsem to párkrát zkusila, ale dospěla jsem k závěru, že na to prostě nemám žaludek.

Taky bych svého muže neseznamovala se svým ex za účelem pravidelných návštěv.

Měli jsme nastaveno, že děti mého muže slaví své narozeniny u nás a u matky, tedy odděleně. Jeho děti jsou již dospělé. A mě to tak vyhovuje. Jeho děti mám ráda.

Nyní si ex vymyslela, že na narozeniny dcery máme přijít my k nim. Zasekla jsem se ale, že nepůjdu. Můj muž to moc nechápe. Myslím, že on nemá problém s tím, aby k nim šel. Nevadí mu scházet se s mužem, co mu na dva pokusy rozbil rodinu.
Přemýšlím, jestli stát za svým a zůstat doma a dát najevo, že s nimi nechci žádný kontakt udržovat, anebo vyhovět svému muži a jít, i když je to pro mě velká psychická zátěž?
Velice děkuji za odpověď.


Odpověď:

Dobrý den,

děkuji za vaši zprávu. Nenacházíte se v jednoduché situaci. Mezilidské vztahy jsou jednou z nejsložitějších věcí v životě, zejména pokud do nich zasahují minulí partneři. Z vaší zprávy se mi nedaří vyčíst, v jaké intenzitě spolu tento problém aktuálně komunikujete a nakolik narušuje vaše spolužití. Nicméně evidentně vám v tom není dobře a snažíte se partnerovi vyhovět.

Váš pocit, že účastnit se rodinné oslavy v domě bývalé partnerky, je za hranicemi akceptovatelných mezí, vnímám jako oprávněný. Napadá mě, proč na vás manžel klade nátlak a má problém s akceptací vašeho postoje. Evidentně je pro něj reprezentace vás jako páru z nějakého důvodu důležitá.

Tíseň, která na vás v souvislosti s návštěvami, padá, je pro vás alarmem, že něco pro vás není v pořádku.

Buďte k partnerovi citlivá, ale je třeba mu srozumitelně zdůraznit, že jsou pro vás tyto návštěvy psychicky náročné a primárně vám záleží na osobní pohodě a harmonii ve vašem partnerství. Neříkejte mu, že kontakt s bývalou partnerkou kategoricky odmítáte. Je dobré poukázat na zdravou míru komunikace, tedy že nemáte problém jeho bývalou pozdravit a prohodit s ní pár slov, když se náhodně potkáte. Zkuste se manžela zeptat, proč jsou pro něj návštěvy u jeho expartnerky s vámi tak důležité a nespokojte se jen s odpovědí, že se rozešli v dobrém. To ještě není důvod k tomu trávit dny společně.

Stejně tak se zkuste zamyslet vy, proč jsou pro vás návštěvy tak nepříjemné.

Z toho, co jste psala mám dojem, že cítíte vztek na partnerovu ex. Možná je to emoce, kterou váš partner raději potlačil, protože se s tím neumí jinak vyrovnat. Taková emoce ale patří jemu, ne vám.  Zkuste tedy v sobě respektovat partnerův postoj k ex, ale zároveň požádejte svého partnera, aby respektoval váš postoj vůči návštěvám.

Nyní jste spolu vy dva a harmonie vašeho vztahu je nyní prioritou a věřím, že dojdete ke společné shodě a nenecháte si váš vztah narušit.


Řešení konfliktů - Manžel po mně chce, abychom navštěvovali jeho bývalou. Nechápe můj odpor. Co s tím?Mgr. Šárka Červinková

Poradna Therapia