10 tipů pro vyrovnaný vztah

O správné rovnováze nerozhoduje jen nastavení samotného vztahu. Stejně důležité je to, jaké místo má vztah ve vašem životě. Ať jste ve fázi seznamování, nebo váš vztah už nějakou dobu trvá, vždycky se dá něco zlepšit. Základem je dobré sebepoznání, například prostřednictvím nabídnutých technik.

1. Nepřizpůsobujte se vědomě na začátku, ať nemusíte ve vztahu žít s “maskou”

V období zamilovanosti je přirozené, že se děláme o něco lepšími a také vidíme v lepším světle svého partnera (jiná věc je, že to, co nám ze začátku přišlo roztomilé, pak v další fázi vztahu často přímo nesnášíme). Méně přirozené je ale měnit zcela svůj vzhled, vlastnosti či schopnosti pouze kvůli domněnce, že by se to tak partnerovi líbilo. Možná svého partnera lépe nalákáte do vztahu, ale bude pak pro vás těžké cítit se ve vztahu přirozeně.

Jak si ověřit svou míru přizpůsobivosti? Můžete si uvědomit, jestli byl váš život hodně jiný před vztahem a ve vztahu (sledujete úplně jiné filmy, jinak se oblékáte, nestýkáte se už moc se svými přáteli, děláte sport místo chození do muzeí apod.). Váš život by se v oblasti koníčků neměl výrazně lišit od života o samotě.

2. Nesklouzněte do rolí rodiče a dítěte

Po celý život v sobě máme tři role: dospělého, rodiče a dítě. Pokud se ve vztahu k sobě chováme skutečně partnersky, je vztah přirozeně vyrovnaný, oba jsme v dospělé roli. Uvažujeme o budoucnosti a celém vztahu z pohledu zájmu obou, jsme schopni přijmout kritiku i chválu a udělat kompromis. Necítíme se ublížení ani nadřazení.

Velmi často se ale dostáváme ve vztahu do role rodiče a dítěte. V roli dítěte se cítíme bezmocní, ublížení, využívaní, neschopni vlastního rozhodnutí, závislí. Druhý nás pak doplňuje rolí rodiče – mocného, přezodpovědého, moralisty, kritického, rozkazujícího. Rodič také může být pečující, přebírající zodpovědnost a dítě láskyplné a oddané.

Může se stát, že ve vztahu budou tyto role partnerům vzájemně vyhovovat. Mnoho lidí se však již v roli dítěte necítí a chce vyrůst. Druhý se pak nesmí zachovat jako peskující a hodnotící rodič. Oba mají právo na projevení své osobnosti a je dobré se naučit vzájemně respektovat a milovat.

3. Kdo se příliš snaží, nic nedostává

Kdo komu věnuje ve vašem vztahu více lásky a péče? Mnoho klientů, kteří ke mně docházejí, má pocit, že ve vztahu příliš dávají a málo dostávají. Cítí se pak využíváni a mnohdy i skutečně jsou. Je to logické: pokud se naučíte druhému příliš dávat a on vás sám nestopne, rychle si na vaši péči zvykne a začne ji vyžadovat.

V otázce citů se zas může stát, že se partner vašimi příliš častými projevy lásky “přejí” a přestane mít chuť ji sám dávat. Začne mít ve vztahu přehnaný pocit jistoty a nudí se.

4. Hlídejte, jestli nezapadáte jen do rozvrhu svého partnera, ale i on do vašeho

Uvědomte si, jak spolu s partnerem trávíte volný čas.

  • Přizpůsobuje se také on vašim časovým možnostem, nebo převážně vy jemu?
  • Schází se i s vašimi přáteli?
  • Jezdíte na dovolené, které preferujete i vy?
  • Věnujete se i vašim zájmům?

Nejde o to, abyste vždy dělali vše napůl, jen sledujte ve vztahu míru, jaké se vám partner věnuje, co se týče vašeho života.

5. Když partner přestává mít zájem, stáhněte se, ale nebuďte nepříjemní

Vztah potřebuje pocit bezpečí i nejistoty zároveň. Má “plout” a vyvíjet se, nikoli být statický. Má-li váš partner pocit, že potřebuje odstup, dejte mu ho. To je ta nerychlejší cesta, jak se k vám může opět přiblížit. Když na něj začnete tlačit a dusit ho ve vztahu, bude spíš utíkat. Každý má ve vztahu právo na oddech.

6. Pokud je váš partner váš protiklad, učte se od něj – to je důvod, proč jste se potkali

Jste s partnerem rozdílní? Štve vás jeho sobeckost, přizpůsobivost, zamlklost a jiné vlastnosti? Možná vám ukazuje něco, co jste se vy sami ještě nenaučili.

  • Máte zamlklého partnera? Možná se máte naučit, že život se dá prožít i ve větším klidu a že vaše přehnaná upovídanost může být útěk od svého zklidnění.
  • Nebo jste přizpůsobivý a partnerka myslí jen na sebe. Má vás naučit to, co vy neumíte – upřednostnit více sám sebe.

Nejde o to stát se sobcem či mlčochem, ale přijmout tu část, kterou máte v sobě pohřbenou a partner vám ji zrcadlí.

7. Udržujte rovnováhu ve všech oblastech svého života, pak budete více vyrovnaní i ve vztahu

Chcete-li mít pocit rovnováhy ve vztahu, je dobré si hlídat rovnováhu i v ostatních oblastech. Mezi základní pilíře života patří partnerský vztah, rodina, finance, práce, přátelé, zájmy.

  • Jak jste spokojeni v těchto oblastech?
  • Snažíte se o spokojenost ve všech, nebo některé zcela opomíjíte?

Funguje-li nám většina jmenovaných oblastí, cítíme se v životě stabilní. Jakmile jsme nespokojeni s více než půlkou, začínáme se cítit nevyrovnaní. Věnujte se tedy, pokud je to jen trochu možné, všem sférám svého života.

Mnohdy mají lidé strach z toho, že si nenajdou dobré přátele, že je nic nebaví, a proto se upnou na partnerský vztah. Ten jim pak nahrazuje rodinu, kamaráda i trávení volného času. To ale může být pro partnera těžké unést.

Zkuste si jednoduchou techniku, která vám ukáže spokojenost v jednotlivých oblastech života:

  • Nakreslete si kruh, uprostřed tečku. Do kruhu zapište všechny vyjmenované oblasti: partnerský vztah, rodina, finance, práce, přátelé, zájmy.
  • Každou oblast rozdělte zvlášť do dílečků podle velikosti (začněte vždy od tečky ke kruhu), nakolik se jim věnujete a kolik času jim dáváte. Do každého dílu pak ještě zapište procenta spokojenosti.
  • Které oblasti zanedbáváte? Kterým se věnujete příliš?
  • Můžete zvýšit svou spokojenost v některé z nich tím, že se jí budete více zabývat?

Mnohdy váš problém může vyřešit právě to, že se přestanete urputně soustředit na jednu oblast (ať už je to partnerský vztah nebo třeba práce) a začnete se věnovat jiným: pěstovat svoje zájmy či vztahy v rodině apod. Tím poleví tlak v oblasti, které jste se věnovali příliš.

8. Vyrovnanost dávání a braní od přátel a rodiny

Podobnou techniku můžete využít i v tomto případě:

  • Nyní si jen uděláte koláče dva. Jeden pojmenujte koláč dávání a druhý koláč braní.
  • V prvním zkuste zakreslit všechny lidi, kterým v životě něco dáváte (péči, city, peníze a jiné). Opět je rozdělte do dílečků podle velikosti, jakou měrou jim dáváte.
  • Pak zakreslete druhý koláč, nyní naopak – od kterých lidí a kolik dostáváte.
  • Jsou lidi v jednom i v druhém koláči stejní? Nebo někdo chybí?
  • Je někdo, komu dáváte mnoho a on vám minimálně (nebo naopak)?

Takto si jednoduše zjistíte, jak to funguje s rovnováhou i v ostatních vztazích mimo partnerský. Možná se vám některý vzorec opakuje. Např. Dáváte-li mnoho v partnerském vztahu, může se to opakovat i v jiných vztazích.

9. Objevte smysl svého života

…protože spokojenost sama se sebou přináší spokojenost s druhými. Ve chvíli, kdy znáte smysl svého života nebo jste na cestě k němu, začínáte být sami sebou. Cítíte se spokojení a uvolnění. Přinášíte pohodu i do partnerského života. Díky vlastnímu naplnění nevyžadujete od partnera, aby vám spokojenost zaručil sám. Posuzujete vztah nikoli jako středobod svého života, což snižuje ve vztahu napětí a tlak.

10. Jen nečtěte, ale aplikujte do praxe!

Vnímáte-li některý z bodů jako ten pravý pro vás, ten, který by vám mohl do života přinést rovnováhu, aplikujte ho ještě dnes. Nezůstaňte jen u čtení, ale rozhodněte se pro změnu hned teď. Čím dříve začnete se změnami, tím dříve budete spokojeni.

Mgr. Tereza Malimánková, vedoucí poradny, terapeut

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *