Panický strach – pocit, že dostanu infarkt

Doba čtení: 2 minuty, 31 sekund

Dotaz:

Dobrý den,

občas mě přepadne úzkost nebo strach, nedokážu to přesně specifikovat, ale občas to bývá velmi nepříjemné obzvláště na veřejných akcích nebo prostranstvích. Většinou se to objevuje s nějakým fyzickým podnětem (např. píchnutí u srdce, pocity kroků v bytě, špatný sen, etc.). Já si následně začnu problémy iracionálně zveličovat (např. že pichnutí je infarkt, zvuky co slyším znamenaji vloupání, atd) až to vede ke stavu, kdy například pociťuji nepříjemný tlak na hrudi a bojím se “sám o sebe”. Nemívám to často, ale když se to stane tak je to nepříjemné a nechci to přehlížet. Depresemi netrpím a jestli tento problém je spíše psychického rázu nebo fyzického nedokážu úplně určit. Zajímalo by mě, co si o tomto myslíte vy, nebo jestli jste se s tím někdy setkali případně jak se to dá řešit.

Odpověď:

Dobrý den,

děkuji Vám za důvěru. Váš problém na mě dělá dojem, že je jednoznačně psychického rázu s tělesnými příznaky. Popisujete projevy, se kterými se u našich klientů setkáváme. Nicméně abych Vám mohla specificky poradit, potřebovala bych více detailnějších informací. Píšete, že se Vám tyto stavy nedějí tak často, přesto by mě zajímalo, v jaké frekvenci se u Vás objeví, kdy jste jej zaznamenal poprvé a do jaké míry souvisí s životními tématy, které aktuálně řešíte nebo s něčím nezpracovaným z minulosti.

Úzkostné stavy s panickými strachy trápí stále více lidí a málokdo se rozhodne s tím něco dělat. Je velmi obtížné žít v napětí a nevědět jak tento typ myšlenek zahnat, aby Vás netrápily. Zveličování a domněnky spojené se zvuky a pocity, které popisujete, jsou myšlenky vtíravého typu. Je velmi obtížné je zahnat. Vzbuzují pociť tísně a panického strachu z ohrožení života ve chvíli, kdy Váš život ohrožen není. Zároveň máte určité fyziologické projevy (bušení srdce, zrychlení srdeční frekvence, nevolnost, točení hlavy a jiné). Je obtížné říct, z čeho tyto stavy u Vás plynou. Ve většině případů se jedná o následky přepjatého životního rytmu, orientovaného na výkon a dostání vysokých požadavků.

Ve Vašem vzkazu vnímám, že v situacích, které popisujete, se projevují iracionální představy související s pocitem ohrožení a nedoložené obavy o vlastní bezpečnost, které mohou souviset se slabými projevy paranoiy. Potřebovala bych se ale s Vámi více pobavit, abych Vás mohla lépe navést jak se sebou pracovat.

Co Vám ale s jistotou říci mohu, je, že Vaše stavy s velkou pravděpodobností nebudou ničím, s čím by se nedalo efektivně pracovat. Je dobrou zprávou, že netrpíte depresemi. Ráda bych Vám přesto doporučila vyhledat někoho, kdo Vám může citlivě a efektivně pomoct. V dnešní době jsou služby psychologa obecně velmi žádoucí, a ačkoliv se s tím lidé na veřejnosti moc nesvěřují, pomáhají.  Psychologa můžete sehnat i skrze svého vyšetřujícího lékaře. Pomůže Vám zvládat úzkostné stavy – relaxovat, snižovat napětí a nepříjemné tělesné pocity a společnými silami se dopátráte příčin Vašeho problému. Existují speciální techniky, kterými se díky psychoterapii naučíte ovládat a měnit vlastní myšlenkové pochody a navzdory nepříjemným pocitům na veřejných akcích a prostranstvím, které popisujete, se naučíte jak si zpět navrátit vlastní sebejistotu.

Prvním krokem k nastolení vnitřní rovnováhy je pochopit příčinu svých potíží.


Terapeut, kouč, poradce
Poradna Therapie