Co je příčinou výběru nesprávného partnera?

Opravdu poznat druhého a přijmout ho takového, jaký je, není jednoduché

Je to jedna z věcí, které se nejčastěji obáváme a někdy se uchylujeme ke krajnostem, abychom se jí vyhnuli. I přesto se může stát, že si vezmeme člověka, se kterým si nakonec nerozumíme.

Jedním z mnoha důvodů, proč k tomu dochází, jsou značná zmatení a osobní bariéry, která se aktivují, když se snažíme druhému přiblížit. Přitažlivě a normálně totiž působíme na lidi, kteří nás příliš neznají. Až při bližším poznání druhého nás může leccos překvapit. Máme najednou přístup k drobným bláznivinám, úchylkám a podivnostem, kterými jeho jedinečné JÁ disponuje. A stejně to funguje i naopak. Leccos může našeho partnera na nás překvapit. Může mu to připadat podivné, nové, ba nepřípustné.

Ten prozíravější by se mohl na prvním rande zeptat: „A jak bláznivý jsi?“

Read more

Podvádím partnera. Co dělat, když jsem se zamilovala jinde

Doba čtení: 5 minut, 14 sekund

Jsem vdaná a zamilovala jsem se do jiného. Co s tím?

Manželství vs. dlouhodobější aféra

Volba není vždy tak jednoduchá jak se zprvu zdá. Pokud se právě partner dozvěděl o vaší nevěře a stanovil vám ultimátum „Buď já nebo on“, mohou následovat tři různé scénáře:

Read more

9 signálů, jak poznat manipulátora

Doba čtení: 4 minuty, 3 sekundy

Většina z nás už někdy zažila emocionální manipulaci a protože víme, že dokáže být poměrně efektivním nástrojem k dosažení kýžených cílů, někteří z nás se k ní uchylují.

Read more

Ona je závislá, on je chladný

Doba čtení: 4 minuty, 16 sekund

Odtahuje se od vás stále váš partner? Snažíte se o nápravu vašeho partnerského vztahu? Cítíte se ve vztahu nemilovaná?


V minulých dílech seriálu o zabijácích partnerské komunikace jsem psala o výčitkách, kritice či vydírání a ponižování, které do zdravé komunikace mezi partnery nepatří. Dnes bych se ráda zaměřila na komunikaci muže, který je ve vztahu citově chladný a egocentrický, a ženy, která je na vztahu citově závislá.

Podobné dvojice se v mé poradně vyskytují poslední dobou poměrně často, respektive spíše ženy z takového páru ( i když role mohou být i opačné). Žena si tak volí partnera, který neoplácí množství jejího citu svým citem. Projevu lásky se však partnerka nedočká, ani když dělá vše, co muži na očích uvidí. I když mu v ničem neodporuje nebo mu vyjde vstříc i v naprostých maličkostech, on její cit jen a jen znevažuje.

Read more

Doba efektivity a výkonnosti a její důsledky

Doba čtení: 4 minuty, 21 sekund

Efektivita, výkon

Výkon, efektivita, maximální využití času, žádná prokrastinace, povinnosti, pracovní úspěch. Výkon a rychlost se v poslední době stává hodnotou nejen v práci, ale i v domácnostech a celkově v životě. Efektivitě a výkonu se již přizpůsobuje vše v našem životě. Ráno vstaneme s hlavou plnou povinností, co ještě musíme dodělat a dokončit, v práci již často ani nechodíme na oběd, protože ho buď nestihneme nebo by na nás dokonce kolegové koukali jako na lenochy, že se chceme poflakovat venku, když oni musí pracovat. Nosíme si s sebou rychlé jídlo a kupujeme rychlé občerstvení, po večerech čteme knihy jako jak neprokrastinovat a ve zbylém čase plánujeme v hlavě, jak stihnout všechny povinnosti a práci, kterou máme. Dokonce i volný čas a dovolená se pro nás již stává dalším úkolem. Nejezdíme na dovolenou odpočívat, ale poznávat. Vymýšlíme si dovolené, kde máme hlavní úkol vidět, co nejvíce věcí, abychom tam čas nepromarnili. Z dovolené se někdy vracíme více unaveni než když jsme na ni odjížděli. Cítíme se unaveni a tak si v tom nadživotním tempu zaplatíme hodinu jógy, abychom sami sebe uchlácholili, že pro sebe něco děláme. Taková hodina se pro nás ale stane jen dalším stresem a úkolem, protože si nejsme schopni upustit od jiných povinností a tak doběhneme na jógu, kde nejsme stejně schopni se hned uvolnit a pak zas běžíme do práce, kterou si kvůli tomu musíme o hodinu prodloužit.

Máme strach, že život pro marníme, že všechno nestihneme, že nás druzí předběhnou se svým úspěchem.

Read more

On kritizuje, ona vyčítá

Doba čtení: 6 minut, 36 sekund

Pokud žena v partnerském vztahu muži často vyčítá a pokud muž svou partnerku často kritizuje, signalizuje to nezralost obou dvou. Jak výčitky či kritika ničí naše partnerské vztahy?

Ne každý umí říct přímo, když něco není podle jeho představ.

A tak kličkujeme – v domnění, že to pomůže.

Většina z nás chce zažít stabilní partnerský vztah plný lásky a porozumění. Často takové naladění vydrží pouze na začátku, kdy jsme zamilovaní a obáváme se, abychom o vztah nepřišli. Jsme plní laskavosti a tolerance. Jak však utvořit láskyplný partnerský vztah, který nám vydrží ideálně navěky? Zkusme se zastavit nad tím, co běžně používáme v komunikaci s naším partnerem, aniž bychom tušili, že je to možný začátek konce našeho vztahu. Co do vztahu nepatří?

Read more

Život s upírem: vliv negativních lidí na jejich okolí

Doba čtení: 4 minuty, 44 sekund

Jaký vliv mají na naši psychiku lidé z našeho okolí, kteří smýšlí negativně? Jak se s tímto vlivem vypořádat?

Bydlíte s maminkou, která je neustále ublížená a nikoho nesnese? Máte doma manžela, který je ke všemu kritický a všechny vaše návrhy „neguje“? Má vaše partnerka neustále stejné odpovědi, že něco nejde nebo že to neumí? Máte-li ve svém blízkém okolí kohokoli, kdo se cítí bezmocný, plný zloby, nesebevědomý a ublížený, jste vystaveni jeho vysávající negativní energii.

Pokud se intenzivně vídáte s negativními lidmi, musíte počítat s tím, že budou „stahovat“ vaši energii a ovlivňovat vaše myšlení. Jedna z teorií tvrdí, že naše osobnost je tvořena myšlením pěti nejbližších lidí, které máme okolo sebe.

Negativní lidé mají utkvělou představu o tom, že jsou bezmocní, a cítí se v roli oběti. Pokud se rozhodnete negativního člověka pochválit nebo mu dodávat naději do změny, pravděpodobně půjde do obrany. Svět negativního člověka je tvořen omezeným smýšlením plným strachů a obav. Pozitivní náhled do jeho mysli tedy nezapadá a nemá k němu důvěru.

Příkladem může být to, když řeknete nesebevědomému člověku, že je hezký. Pravděpodobně vás začne ihned přesvědčovat o tom, že má různé nedostatky, protože o sobě pochybuje. Přestože se chce cítit pěkný a chce to od druhých slyšet, nedokáže si připustit pochvalu či úspěch v oblasti, o které sám pochybuje. Nemá k vám důvěru, protože on sám si nevěří.

To je důkaz, že náš vlastní svět tvoří jen omezený subjektivní názor a objektivita neexistuje.

Každý považujeme za objektivní pouze to, co jsme schopni připustit do své mysli.

Read more

Mysl pod vlivem autorit

Doba čtení: 5 minut, 16 sekund

 

Mnohé autority okolo nás neumějí zacházet se svou mocí a neuvědomují si, jak mohou svými výroky zasáhnout lidskou mysl. Naprogramování je nebezpečné právě tím, že tyto myšlenky začneme přijímat po čase za své, a tím se začínají realizovat v našem životě.

V roli autority, která „předpovídá“ naši budoucnost, vystupují rodiče, lékaři a další odborníci, ke kterým se obracíme o radu, pro někoho také různí astrologové a věštci.

Někteří vědomě a jiní nevědomě vkládají do naší mysli programy v podobě vět, které si pak ukládáme na několik dní, měsíců a v nejhorším případě i let a řídíme se jimi.

 

 • Slyšeli jste někdy od lékaře větu jako se zády už budete mít doživotní potíže, pravděpodobně vás čeká v pozdějším věku i operace?
 • Navštívili jste věštkyni, která vám řekla, že vaše partnerství nedopadne dobře, s vaší sestrou po dlouhé době navážete přátelský vztah nebo si do roka najdete muže, kterého již neopustíte?
 • Řekl vám psycholog, že váš partner se pravděpodobně nikdy nezmění a vy s ním těžko budete šťastní?
 • Setkali jste se s astrologem, který vám vypočítal vřelý horoskop, ale přitom vám – třicetileté – sdělil, že šťastná budete v partnerství až ve čtyřiceti?

 

Takových předpovědí nasbíráme za život velké množství. Sdělují nám je odborníci, ale také lidé z našeho blízkého okolí. Ať už jsou jejich sdělení pozitivní nebo negativní, zavrtávají se hluboko do naší mysli a my se jimi nevědomě řídíme. Mozek nedokáže pojímat všechny vjemy a informace. Jakmile nás něco zaujme, začneme se automaticky zaměřovat právě na to.

Neúspěch, zrada, nenaplněná láska… Některé události nás poznamenají tak, že se zdá nemožné jít dál: Když je těžké obrátit list

Pokud vám tedy věštkyně, ke které máte důvěru, sdělí, že se váš vztah se sestrou vylepší, začnete si v komunikaci s ní všímat právě těch okamžiků, kdy je k vám sestra vřelá, a opomíjíte chvíle, kdy není. To začne ovlivňovat také vaše chování a i vy začnete na sestru reagovat vřeleji. To může celý vztah skutečně zlepšit.

Katastrofické scénáře

Problém nastává, když je vám sdělena negativní předpověď. Kdy vám astrolog či věštkyně sdělí, že váš vztah začne mít trhliny například kvůli nevěře partnera. V takovém případě se váš mozek skutečně začne zaměřovat na okamžiky, které by mohly u partnera připomínat začátek nevěry.

Začne vás zajímat, co má v mobilu, proč jde už podruhé v týdnu s kamarády na pivo, když běžně chodí jen jednou. Možná si i pročtete v magazínu článek o deseti znacích, jak rozpoznat nevěru. V každém případě začnete ve svém životě vlivem takové předpovědi „rozehrávat hru“, kterou byste bez toho nehráli.

Zamyslete si nad tím, které myšlenky jsou skutečně vaše a které vám vložil do hlavy jiný člověk.

Negativním důsledkem toho může být opravdu rozpad vztahu, protože partner nebude chtít být s napjatou a vystresovanou partnerkou. Skutečně tím můžete partnerovi vnuknout myšlenku na nevěru a věštba se tak vyplní. Možná pak dokonce znovu navštívíte stejnou věštkyni, protože se její prognóza splnila.

Stejně to funguje, když navštívíte lékaře např. s potížemi se zády nebo se žaludkem – tím, že nám lékař sdělí „vaše záda vás budou již vždycky bolet, váš žaludek je oslabený, potíže se vám budou opakovaně vracet, vaše imunita je slabá, chytnete každou nemoc“.

Netvrdím, že je taková prognóza úplně nevhodná, ale může způsobit, že už nevyhledáte jiného lékaře, který by si s vašimi potížemi lépe poradil. Navíc častým tvůrcem našich nemocí je právě duše, a zrovna tu je zapotřebí přesvědčit, že je tělo ještě schopno změny a uzdravení.

Zrádná důvěra

Programy fungují zejména proto, že nám je sdělují lidé, kterým věříme nebo kteří mají v mnohém pravdu. Pak se nám vypíná kritické myšlení, a ač jsou nám takové prognózy nepříjemné, začínáme je pomalu přijímat jako svou vnitřní pravdu. Věříme lidem s odborným vzděláním, známým osobnostem, lidem s mocí nebo lidem s nadpřirozenými schopnostmi.

Co všechno ovlivňuje naši mysl:

 • obecné informace šířené veřejností, tedy podle nás „ověřené množstvím“: Žena si po třicátém roce života už těžko hledá partnera, všichni muži už jsou „probraní“ a zbytek ženatý. Nelze dělat práci, která by zároveň vydělávala a zároveň bavila, a jiné „názory většiny“
 • prognózy od autorit, lidí s vysokým postavením, mocí, vzděláním, schopnostmi
 • názory blízkých lidí, tedy těch, u kterých nabýváme dojmu, že nás znají a můžeme jim důvěřovat (rodiče, partner, přátelé)

Největší vliv na náš život mají zejména v dětství naši rodiče, protože jsou prvními autoritami, se kterými se životě setkáváme. V dětství tvoří náš jediný svět a jako děti ještě nemáme vytvořené kritické myšlení ani není dozrálá naše osobnost, proto se některých takových předpovědí od rodičů snažíme zbavit až v dospělosti na psychoterapeutických sezeních či sebepoznávacích seminářích.

Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe: Největší omyly rodičů

Rodičovské předpovědi, mnohdy vyslovené i ze strachu a úzkosti o dítě, nám pak v dospělosti vězí v hlavě a přijímáme je automaticky za své myšlenky.

 • Když chceš, tak to dokážeš, jenže si líný.
 • Jsi hubená, nikdy nebudeš moc fyzicky zdatná.
 • Bez školy si nenajdeš práci.
 • S takovou divokou povahou si tě nikdy žádný chlap nevezme.
 • U ničeho nevydržíš!

Co s tím?

 1. Naprogramování je v jistém smyslu druhem „očarování“ naší mysli, je tedy nutné si uvědomit, že to, co nám nesedí, nemusí být naše.
 2. Naše často není to, co v nás vyvolává strach, pocity oslabení, tlak, stres. Musím vydělat hodně peněz, abych přežil. Musím vystudovat vysokou školu, jinak si nenajdu práci. Nikdy si nenajdu práci, která by mě bavila. Nikdy si nenajdu partnera, který by mě miloval… Uvědomte si, kde se vzaly tyto myšlenky. K naší osobnosti patří pouze to, co nám prospívá.
 3. Navštivte s problémem vždy více odborníků, když se vám diagnóza nelíbí.
 4. Zkuste přerůst autoritu tím, že zapnete při komunikaci s ní kritické myšlení.
 5. Autorita je také jen člověk. To, že jí mnohé předpovědi vyšly, neznamená, že ví všechno a nikdy se nemýlí.
 6. Uvědomte si, jak vy sami to máte v životě s autoritami. Dokážete vůbec pochybovat o jejich sděleních, nebo je automaticky bezmyšlenkovitě přijímáte?
 7. Nezapomeňte také na vlastní prognózy a diagnózy, které jste si v životě dali na základě prožitých negativních událostí, např. vždycky každého partnera opustím nebo naopak vždycky mě každý opustí – je to skutečně pravda, nebo už si hledáte nevědomě přesně ty partnery, kteří tento předpoklad splní?
 8. Zkuste si každou negativní předpověď držet pevně ve vědomí, tedy tam, kde o ní ještě můžete pochybovat. Pokud ji přijmete za svou, přestáváte nad ní mít moc.
 9. Zamyslete si nad tím, které myšlenky jsou skutečně vaše a které vám vložil do hlavy jiný člověk.
 10. Uvědomte si, že si můžete v životě nechat jen to, co skutečně chcete. Jen vy sami máte svůj osud ve svých rukou a jste za něj zodpovědni!

Mgr. Tereza Zahrádková

psychoterapeut, poradce, kouč

Napsáno pro Psychologie.cz: http://psychologie.cz/mysl-pod-vlivem-autorit/

Sebevědomí ve vztazích (video)

Zdá se vám, že přitahujete stále stejné typy partnerů? Ptáte se sebe sama, proč se vám opakovaně ve vztazích nedaří a proč se vám v nich opakují stále stejné scénáře? Nabízím vám praktické cvičení, které vám pomůže si uvědomit, proč se vám ve vztazích opakují stejné vzorce a to vše pěkně černé na bílém.

Odkaz na video na stránkách Psychologie.cz zde: http://psychologie.cz/sebevedomi-ve-vztazich/

Nový článek v Perfect Woman (vydání březen/duben 2015)

Otázka předsevzetí se netýká jen nového roku, ale ve skutečnosti si předsevzetí dáváme téměř každý den. Každý jistě známe to pověstné „od zítřka začnu“…, co ale udělat pro to, aby se z „od zítřka začnu“ stalo „začnu hned?“ A my mohli konečně svá předsevzetí realizovat a nikoli o nich jenom snít?  Inspirujte se v novém článku, který vyjde v magazínu Perfect Woman již na přelomu března a dubna!