Mysl pod vlivem autorit

Doba čtení: 5 minut, 16 sekund

 

Mnohé autority okolo nás neumějí zacházet se svou mocí a neuvědomují si, jak mohou svými výroky zasáhnout lidskou mysl. Naprogramování je nebezpečné právě tím, že tyto myšlenky začneme přijímat po čase za své, a tím se začínají realizovat v našem životě.

V roli autority, která „předpovídá“ naši budoucnost, vystupují rodiče, lékaři a další odborníci, ke kterým se obracíme o radu, pro někoho také různí astrologové a věštci.

 

Někteří vědomě a jiní nevědomě vkládají do naší mysli programy v podobě vět, které si pak ukládáme na několik dní, měsíců a v nejhorším případě i let a řídíme se jimi.
  • Slyšeli jste někdy od lékaře větu jako se zády už budete mít doživotní potíže, pravděpodobně vás čeká v pozdějším věku i operace?
  • Navštívili jste věštkyni, která vám řekla, že vaše partnerství nedopadne dobře, s vaší sestrou po dlouhé době navážete přátelský vztah nebo si do roka najdete muže, kterého již neopustíte?
  • Řekl vám psycholog, že váš partner se pravděpodobně nikdy nezmění a vy s ním těžko budete šťastní?
  • Setkali jste se s astrologem, který vám vypočítal vřelý horoskop, ale přitom vám – třicetileté – sdělil, že šťastná budete v partnerství až ve čtyřiceti?

Takových předpovědí nasbíráme za život velké množství. Sdělují nám je odborníci, ale také lidé z našeho blízkého okolí. Ať už jsou jejich sdělení pozitivní nebo negativní, zavrtávají se hluboko do naší mysli a my se jimi nevědomě řídíme. Mozek nedokáže pojímat všechny vjemy a informace. Jakmile nás něco zaujme, začneme se automaticky zaměřovat právě na to.

Neúspěch, zrada, nenaplněná láska… Některé události nás poznamenají tak, že se zdá nemožné jít dál: Když je těžké obrátit list

Pokud vám tedy věštkyně, ke které máte důvěru, sdělí, že se váš vztah se sestrou vylepší, začnete si v komunikaci s ní všímat právě těch okamžiků, kdy je k vám sestra vřelá, a opomíjíte chvíle, kdy není. To začne ovlivňovat také vaše chování a i vy začnete na sestru reagovat vřeleji. To může celý vztah skutečně zlepšit.

Katastrofické scénáře

Problém nastává, když je vám sdělena negativní předpověď. Kdy vám astrolog či věštkyně sdělí, že váš vztah začne mít trhliny například kvůli nevěře partnera. V takovém případě se váš mozek skutečně začne zaměřovat na okamžiky, které by mohly u partnera připomínat začátek nevěry.

Začne vás zajímat, co má v mobilu, proč jde už podruhé v týdnu s kamarády na pivo, když běžně chodí jen jednou. Možná si i pročtete v magazínu článek o deseti znacích, jak rozpoznat nevěru. V každém případě začnete ve svém životě vlivem takové předpovědi „rozehrávat hru“, kterou byste bez toho nehráli.

Zamyslete si nad tím, které myšlenky jsou skutečně vaše a které vám vložil do hlavy jiný člověk.

Negativním důsledkem toho může být opravdu rozpad vztahu, protože partner nebude chtít být s napjatou a vystresovanou partnerkou. Skutečně tím můžete partnerovi vnuknout myšlenku na nevěru a věštba se tak vyplní. Možná pak dokonce znovu navštívíte stejnou věštkyni, protože se její prognóza splnila.

Stejně to funguje, když navštívíte lékaře např. s potížemi se zády nebo se žaludkem – tím, že nám lékař sdělí „vaše záda vás budou již vždycky bolet, váš žaludek je oslabený, potíže se vám budou opakovaně vracet, vaše imunita je slabá, chytnete každou nemoc“.

Netvrdím, že je taková prognóza úplně nevhodná, ale může způsobit, že už nevyhledáte jiného lékaře, který by si s vašimi potížemi lépe poradil. Navíc častým tvůrcem našich nemocí je právě duše, a zrovna tu je zapotřebí přesvědčit, že je tělo ještě schopno změny a uzdravení.

Zrádná důvěra

Programy fungují zejména proto, že nám je sdělují lidé, kterým věříme nebo kteří mají v mnohém pravdu. Pak se nám vypíná kritické myšlení, a ač jsou nám takové prognózy nepříjemné, začínáme je pomalu přijímat jako svou vnitřní pravdu. Věříme lidem s odborným vzděláním, známým osobnostem, lidem s mocí nebo lidem s nadpřirozenými schopnostmi.

Co všechno ovlivňuje naši mysl:

  • obecné informace šířené veřejností, tedy podle nás „ověřené množstvím“: Žena si po třicátém roce života už těžko hledá partnera, všichni muži už jsou „probraní“ a zbytek ženatý. Nelze dělat práci, která by zároveň vydělávala a zároveň bavila, a jiné „názory většiny“
  • prognózy od autorit, lidí s vysokým postavením, mocí, vzděláním, schopnostmi
  • názory blízkých lidí, tedy těch, u kterých nabýváme dojmu, že nás znají a můžeme jim důvěřovat (rodiče, partner, přátelé)

Největší vliv na náš život mají zejména v dětství naši rodiče, protože jsou prvními autoritami, se kterými se životě setkáváme. V dětství tvoří náš jediný svět a jako děti ještě nemáme vytvořené kritické myšlení ani není dozrálá naše osobnost, proto se některých takových předpovědí od rodičů snažíme zbavit až v dospělosti na psychoterapeutických sezeních či sebepoznávacích seminářích.

Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe: Největší omyly rodičů

Rodičovské předpovědi, mnohdy vyslovené i ze strachu a úzkosti o dítě, nám pak v dospělosti vězí v hlavě a přijímáme je automaticky za své myšlenky.

  • Když chceš, tak to dokážeš, jenže si líný.
  • Jsi hubená, nikdy nebudeš moc fyzicky zdatná.
  • Bez školy si nenajdeš práci.
  • S takovou divokou povahou si tě nikdy žádný chlap nevezme.
  • U ničeho nevydržíš!

Co s tím?

  1. Naprogramování je v jistém smyslu druhem „očarování“ naší mysli, je tedy nutné si uvědomit, že to, co nám nesedí, nemusí být naše.
  2. Naše často není to, co v nás vyvolává strach, pocity oslabení, tlak, stres. Musím vydělat hodně peněz, abych přežil. Musím vystudovat vysokou školu, jinak si nenajdu práci. Nikdy si nenajdu práci, která by mě bavila. Nikdy si nenajdu partnera, který by mě miloval… Uvědomte si, kde se vzaly tyto myšlenky. K naší osobnosti patří pouze to, co nám prospívá.
  3. Navštivte s problémem vždy více odborníků, když se vám diagnóza nelíbí.
  4. Zkuste přerůst autoritu tím, že zapnete při komunikaci s ní kritické myšlení.
  5. Autorita je také jen člověk. To, že jí mnohé předpovědi vyšly, neznamená, že ví všechno a nikdy se nemýlí.
  6. Uvědomte si, jak vy sami to máte v životě s autoritami. Dokážete vůbec pochybovat o jejich sděleních, nebo je automaticky bezmyšlenkovitě přijímáte?
  7. Nezapomeňte také na vlastní prognózy a diagnózy, které jste si v životě dali na základě prožitých negativních událostí, např. vždycky každého partnera opustím nebo naopak vždycky mě každý opustí – je to skutečně pravda, nebo už si hledáte nevědomě přesně ty partnery, kteří tento předpoklad splní?
  8. Zkuste si každou negativní předpověď držet pevně ve vědomí, tedy tam, kde o ní ještě můžete pochybovat. Pokud ji přijmete za svou, přestáváte nad ní mít moc.
  9. Zamyslete si nad tím, které myšlenky jsou skutečně vaše a které vám vložil do hlavy jiný člověk.
  10. Uvědomte si, že si můžete v životě nechat jen to, co skutečně chcete. Jen vy sami máte svůj osud ve svých rukou a jste za něj zodpovědni!

Mgr. Tereza Malimánková

psychoterapeut, poradce, kouč

Napsáno pro Psychologie.cz: http://psychologie.cz/mysl-pod-vlivem-autorit/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *