Mezilidské vztahy - Neodbytná tchyně. Manžel se nechce své matce postavit. Poraďte jak si se svou tchýní nastavit hranice

Mezilidské vztahy – Neodbytná tchyně. Manžel se nechce své matce postavit. Poraďte jak si se svou tchýní nastavit hranice

Doba čtení: 2 minuty, 46 sekund
Mezilidské vztahy - Neodbytná tchyně. Manžel se nechce své matce postavit. Poraďte jak si se svou tchýní nastavit hranice

Samozřejmě nás vždy „zaskočí“ její nečekaná návštěva. Jednou jsem šla dokonce nahá z koupelny a naproti mně tchýně…

Dotaz:

Dobrý den,
mám dotaz ohledně „neodbytné“ tchyně, která bohužel bydlí kousek od nás.

Tchýně k nám chodí naprosto bez pozvání, prostě najednou otevře dveře a je uvnitř.

Bydlíme v RD, máme psa a hlavně v létě máme přes den odemčeno. Chodí takto i několikrát do týdne.

Samozřejmě, že nás vždy „zaskočí“ její nečekaná návštěva. Jednou jsem šla dokonce nahá z koupelny a ona proti mě, nebo jsem já měla návštěvu a ona si prostě přisedla. Jednou zase hlídala našeho syna u nás doma a pro změnu ona si pozvala návštěvu, bez toho aniž by mi to alespoň řekla.

Zkoušela jsem to řešit s mužem, který se tím odmítá zabývat.

To chápu, ona když neví kudy kam, tak začne citově vydírat a manipulovat. Já to zkoušela přímo s ní. Nejprve slušně: „..že bych byla ráda, aby mi před tím než k nám půjde zavolala nebo poslala sms“, její odpověď:“proč??“, jsem jí řekla:“že je to mé přání“…atd., po dobrém nezabralo, vůbec to nerespektuje, ona chce přijít, tak prostě přijde. Dělala jsem i to, že sem se sebrala a odešla. Buď úplně pryč nebo si dělat svoje věci, nic, chodí dál. Dokonce ji vůbec nevadí, že sedí sama v obývacím pokoji a nikdo si ji nevšímá.

Dostávám se do fáze, že jsem připravena na to, až přijde, ji otočit a poslat pryč (slušně).

Poraďte co s tím. Nechci aby mi sem lezla jak ji napadne. Ničí mi to jak vztah k ní ( už ji nesnáším) a narušuje to i můj vztah s partnerem, hádáme se kvůli ní. Předem velmi děkuji za radu.


Odpověď:

Dobrý den,

nenechte si narušit vztah se svým partnerem. Jemu je to pravděpodobně nepříjemné řešit. Může se cítit, jako že si musí vybrat, na čí stranu se přikloní a přitom k matce může cítit navíc zodpovědnost, respekt.

Nesnažte se tedy o to, aby se k tomu Váš partner postavil a rozsekl to.

Navíc pokud by to také muž podal tchyni například tak, jako že vy si to nepřejete a on jí tedy žádá pro klid rodiny, mohla by vám pak tchyně vyhlásit „válku“. Navíc píšete, že když je v úzkých, tak začne citově vydírat a manipulovat. Platí to na muže? Jak se jí to citové vydírání vyplácí, umí to se synem? Platí to i na vás? Pokud umí být dobrá herečka, nejspíš vám opravdu nezbývá, než převzít nad celou situací vlastní moc.

Nastavte si hranice, přesně jak píšete. Slušně ji požádejte, aby odešla. Řekněte důvod, proč se vám to nehodí, například že odcházíte.

Chápu, že máte přes den odemčeno, ale zkuste alespoň prozatím zamykat, aby nemohla sama od sebe vejít. Potřebuje přesně prožít, že máte vlastní soukromí, které nemůže narušovat podle sebe.  Aby se neurazila, až jí pošlete pryč, můžete jí navrhnout termín, kdy má přijít, aby viděla, jak si představujete její návštěvy.

Buďte silná a snažte se nevybíjet si vztek, který máte na ní, na svém muži.

Mohlo by se stát, pokud byste se kvůli ní s mužem hádali a ona vycítila příležitost, mohla by se snažit, přetáhnout syna na svou stranu, aby stál za ní. Ona může žárlit, cítit se sama, nebo je jen zvědavá, já nevím okolnosti, například jaký měla vztah se synem, než měl vás, nebo zda má sourozence. Podle toho bych volila přístup.

Pokud byste cítila, že nemáte s kým situaci řešit, můžete kontaktovat naší poradnu, některý z našich terapeutů vám pomůže.

Děkujeme Vám za důvěru k naší poradně.

S přáním, poradna Therapia


 I vy nám napište do ONLINE PORADNY