Problémy ve vztahu - Nefungující vztah. Stále se rozcházíme a vracíme k sobě.

Problémy ve vztahu – Nefungující vztah. Stále se rozcházíme a vracíme k sobě.

Doba čtení: 3 minuty, 36 sekund

Problémy ve vztahu - Nefungující vztah. Stále se rozcházíme a vracíme k sobě.

Dobrý den, můj přítel mě šest let chce, ale nikdy to nefungovalo.

Pořád se k sobě vracíme a rozcházíme. Problém je, že nekomunikuje, lže, není mi oporou, je mu jedno, že mu nevěřím, dává podmět k nedůvěře a žárlení. Nedal mi pocit, že mě miluje, i když jeho snaha byla. Ale ne v těchto věcech, ale v tom, že mě bral na výlety apod.

Vždy po tom, co o mě přišel, se začal snažit víc a byl jiný. Jednou dokonce byl o 100 % jin. Natolik, že byl pro mě tak úžasný, ze jiného bych si nemohla přát. Byl to pravý opak toho, co normálně vidím.

 

 

 

Nevím jak se chovat, aby si uvědomil, co přesně dělá špatně a dokázal to změnit

Nepomohlo mu to ani říct. I tak ho miluji a nechci se ho vzdát. Nějak pořád věřím, že si chování uvědomí a změní se jako tehdy. Dokonce se i uchýlil k pokusu o sebevraždu. Řezal si žíly, aby mi dokázal, že to se mnou myslí vážně. Ale změna chování trvala pouze dva měsíce. Prosím o radu jak se chovat, co udělat, aby si uvědomil chybu a dokázal to změnit. Myslí si, že je problém v mém chování. Že nedokážu ocenit prý jeho snahu, která je spíš o tom, že je milý, než aby ten základ řešil jinak.

Trvá to šest let a začíná mi docházet, že asi nedokážeme být spolu ani bez sebe

To by musel být jiný. Je nepochopitelné, proč se vždy změnil, když o mě přišel. A poslední dobou mi sice říká, jak mě miluje, nicméně snaha od něj není žádná. Dokonce mi dokázal říct hnusné věci.

Stýká se a jinými a není vyloučeno, že s nimi i spí. Nevím, jak se k němu chovat a k jakému se uchýlit řešení, aby si uvědomil, co dělá špatně.

 

Názor odborníka

Dobrý den,

děkujeme, že jste se pro radu obrátila na naší poradnu.

Píšete, že s přítelem řešíte jeho změnu už dlouho. Za těch šest let už se několikrát změnil, ale dlouho mu to nevydrželo?

Kompromis může fungovat jen ve chvíli, kdy to druhému neubližuje

Pokud partneři cítí, že musí úplně potlačit své potřeby, aby mohl jejich vztah fungovat, není v tom pak ani jeden šťastný. Pokud to ve vztahu nefunguje a jeden z partnerů se snaží před tím druhým vypadat takový, jaký by si ho ten druhý přál, tak většinou hraje jen roli a potlačuje sám sebe. To pravé JÁ pak ale většinou vyplňuje po čase na povrch. Zdá se , že vy vztahu potlačujete své potřeby cítit větší blízkost, dostávat pocit podpory a důvěry a cítit se milovaná. Partner zase sice tvrdí, že chce být s vámi, ale zároveň ho to táhne za jinými ženami a na základě toho vám lže. Partneři by si měli upřímně říct, co jim ve vztahu vzájemně vadí a snažit se pak vzájemně najít rovnocenný kompromis. Pokud má například přítel problém s vyjadřováním svých citů, může to být z důvodu nějakého předchozího negativního zážitku nebo napodobuje zkušenosti z dětství například.

To by si musel nejdříve uvědomit sám nebo zpracovat, například za pomoci terapeuta

To by musel opravdu sám chtít a uvědomit si to, jinak půjde pravděpodobně vždy jen o krátkodobou snahu řídit se vašemi touhami. Na vás tedy je, jestli jste ochotna udělat kompromis s jeho nedostatky? Základem by však mělo být, že vám nebude lhát a chodit za jinými ženami. Bez toho by vztah nikdy nemohl být pevný. Dokážete si představit společný život za rok, pět let, deset let, padesát let i se všemi „nedostatky“ které pro vás má? Pokud ano, můžete zkusit investovat vztahu toleranci, kompromis a vyjádřit pochopení. Pokud si představujete svůj život v průběhu časové osy jinak, pak stojíte před velkým rozhodováním.

V žádném případě se nenechte ovlivňovat citovým vydíráním (řezání si žil apod.)

Zkuste se ted hodně zaměřit i sama na sebe, abyste si udělala chvíli odstup od vztahu, abyste si uvědomila, jak si představujete vztah ve kterém jste spokojená. Stýkejte se s kamarádkami, věnujte se svým zájmum apod.To že jsou vztahy o toleranci a kompromisech v žádném případě neznamená, že byste měla tolerovat vše nebo za každou cenu udělat kompromis. Určitě nedělejte nic, co by vám nebylo příjemné. Nezapomeňte, že jde o vás.

Chápu, že taková uvědomování si mohou být složitá a proto bych vás chtěla upozornit, že pokud byste si potřebovala s někým o všem pohovořit, můžete využít našich služeb. Nebojte se na nás obrátit, některý z našich zkušených terapeutů si s vámi rád o všem pohovoří.

Přeji vám hodně úspěchů a lásky k sobě samé.

Poradna Therapia