Jak předpovídat budoucnost-naše myšlení má následky

Věříte-li, že nemůžete mít v životě šťastný vztah, odpovídá tomu pravděpodobně nějak vaše chování. Můžete se chovat nesebevědomě, tlačit na partnera, cítit se často ublíženě…

Naštval vás partner? Co se vám v té chvíli v hlavě objevilo za myšlenky? Zase mě někdo nemá rád? Zase mi ubližuje? Naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování. Právě to má za důsledek, že se nám často splní naše očekávání.

Nevím, jestli existuje osud, ale naše zažitá vnitřní přesvědčení mohou mít podobnou sílu – ať už je nazýváme vnitřní program, scénáře či přesvědčení. Všechna tato označení znamenají totéž: to, o čem si myslíme, že se nám stane, čemu vnitřně silně věříme, se pak skutečně děje.

Je to logické. Naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování. Právě to má za důsledek, že se nám často splní naše očekávání. Jak negativně, tak pozitivně. Jen si zkuste vzpomenout, říkáváte někdy přesně jsem to věděla, že zas nenajdu práci, že si nikoho nenajdu, že mi šéf vynadá, že zas všechno utratím a podobně? Náš mozek je chytrý a vždy si potřebuje potvrdit, že si to myslí správně.

Možná by teď někdo namítl, že byly věci, kterým věřil, ale stejně nevyšly. V případě vnitřních přesvědčení se však musíte podívat skutečně hluboko do své mysli. Možná jste na povrchu věřili, ale nebyly přece jen hluboko ve vás nějaké pochybnosti? Protože právě ty jsou v našem chování klíčové. Většina vnitřních přesvědčení se odehrává podvědomě.

Věříte-li, že nemůžete mít v životě šťastný vztah, odpovídá tomu pravděpodobně nějak vaše chování. Můžete se chovat nesebevědomě, tlačit na partnera, cítit se často ublíženě…

Vnitřní přesvědčení fungují i pozitivně. Vzpomeňte si na něco, čemu jste hluboce věřili, vůbec jste o tom nepochybovali. V takových případech se naopak chováme sebevědomě, víme, že dosáhneme svého cíle, a také se tak stane.

Tunelové vidění

Fungujeme tak ve všech oblastech života jako jsou vztahy, peníze, práce, zájmy, přátelé a jiné. Naše životy jsou pouhé odrazy našich vnitřních myšlenek a přesvědčení. Bojíte se, že nikdy nebudete mít peníze, že vás nebude bavit práce, nenajdete vysněné zaměstnání, že nikdy nebudete mít šťastný vztah?

Pokud ano, pravděpodobně se vám to tak v životě i děje. A to nikoli proto, že byste měli v životě smůlu, ale prostě proto, že tomu věříte.

Věříte-li, že nemůžete mít v životě šťastný vztah, odpovídá tomu pravděpodobně nějak vaše chování. Můžete se chovat nesebevědomě, tlačit na partnera, cítit se často ublíženě, protože už prostě očekáváte, že vás partner nemá dostatečně rád. Vaše chování tedy odpovídá vašemu myšlení. Navíc přirozeně v takové situaci přitahujete ten typ lidí, kteří vám vaše vnitřní přesvědčení potvrzují.

Pokud se cítíte v životě využívaný a jako oběť, pravděpodobně k sobě skutečně přitáhnete partnera, který myslí víc na sebe. Funguje zde princip rovnováhy. Pokud se necháte využívat, budete přitahovat lidi, kteří vás budou využívat. A nejen to, budete také přitahovat stejně ublížené přátele, kteří vám budou potvrzovat, jak to máte těžké a jak sobeckého partnera máte.

Ta nejhlubší přesvědčení vznikají v dětství. Tam můžete s pátráním začít.

Svět kolem nás je vždy subjektivní. Pokud máme my sami potíže, přitahujeme často přátele, kteří mají také problémy. Jednoduše proto, že se v té chvíli mezi šťastnými lidmi necítíme dobře. Může to ale fungovat i opačně. Pokud si myslíme, že jsme jediní neschopní a všichni kolem nás jsou šťastní, budeme se naopak pohybovat mezi lidmi šťastnými a cítit se osamělí.

U vnitřních přesvědčení, jakoby fungovalo tunelové vidění. Vidíme zúženě jen to, co v té chvíli potřebujeme. Máme-li pochybnosti o tom, že si najdeme práci, která by nás naplňovala, budeme pravděpodobně nejvíce vnímat právě ty, kteří jsou na tom podobně. Kteří si nevěří (stejně jako my) nebo se jim změna práce nevyplatila. Jejich vyprávění je nám totiž v té chvíli nejblíže.

Zabředneme do debaty s lidmi hovořícími o svých nezdarech a ani si nevšimneme nového kolegy, který nás může obohatit tím, jak se mu práce daří a baví ho. Ten by nám pak mohl povyprávět, jak se mu to podařilo, a naše myšlení by se mohlo rozjet jiným směrem.

Život: spousta možností

Uvědomte si, co se vám v životě opakuje. Pokud nějaký takový vzorec objevíte, pravděpodobně v něm hrají roli vaše vnitřní přesvědčení. Převezměte zodpovědnost za svůj život.

  • Přestaňte se litovat a ztrácet čas řečmi o tom, jak věci nejdou. Místo toho začněte hledat možnosti, jak by to jít mohlo. Hledejte řešení, zkoušejte nové věci, vnímejte jiné lidi a přestaňte se soustředit jen na negace.
  • Pokud máte kolem sebe negativní lidi, kteří snižují vaše schopnosti nebo se sami snižují, omezte s nimi kontakt. Scházejte se s úspěšnými a šťastnými lidmi a ptejte se, jak dělají, že se jim daří.

Nedaří se vám? Uvědomte si, jak k celé situaci přispíváte vy sami. Jako první si svoje vnitřní přesvědčení vůbec uvědomte. Nejlépe je poznáte v situacích, které vyvolávají emoce.

Rozesmutnil nebo naštval vás partner? Co se v té chvíli objevilo za myšlenky? Zase mě někdo nemá rád? Jsem nezajímavá? Chce mě opustit? To jsou vaše vnitřní pochybnosti, podle kterých se pak chováte. Důležité je říct, že ta nejhlubší přesvědčení vznikají v dětství. Tam můžete s pátráním začít.

Všechno, co slyšíme, vidíme a zažijeme v dětství, v nás zanechává emoční stopu. Pokud by se vám samotným hledání nedařilo, využijte služeb terapeuta, poradce či kouče.

Nejdůležitější je si uvědomit, že svá vnitřní přesvědčení můžeme změnit. Pak konečně přestáváme být otrokem života a událostí v něm, ale cítíme se svobodní a kreativní. Pak začínáme život vnímat jako kupu možností. Záleží jen na nás, kterou využijeme.

Mgr. Tereza Malimánková, vedoucí poradny, terapeut

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *