Ona je závislá, on je chladný

Doba čtení: 4 minuty, 16 sekund

Odtahuje se od vás stále váš partner? Snažíte se o nápravu vašeho partnerského vztahu? Cítíte se ve vztahu nemilovaná?


V minulých dílech seriálu o zabijácích partnerské komunikace jsem psala o výčitkách, kritice či vydírání a ponižování, které do zdravé komunikace mezi partnery nepatří. Dnes bych se ráda zaměřila na komunikaci muže, který je ve vztahu citově chladný a egocentrický, a ženy, která je na vztahu citově závislá.

 

Podobné dvojice se v mé poradně vyskytují poslední dobou poměrně často, respektive spíše ženy z takového páru ( i když role mohou být i opačné). Žena si tak volí partnera, který neoplácí množství jejího citu svým citem. Projevu lásky se však partnerka nedočká, ani když dělá vše, co muži na očích uvidí. I když mu v ničem neodporuje nebo mu vyjde vstříc i v naprostých maličkostech, on její cit jen a jen znevažuje.

Takový pár má potíže mimo jiné i v komunikaci, kde chladný muž buď vůbec nemluví, nebo ženu, která mu přespříliš projevuje svou lásku, snižuje či jí dává najevo odstup. Čím více je muž chladný, tím víc žena, která má tendenci být ve vztahu citově závislá, žadoní o jeho lásku a přijetí.

Spirála citové závislosti

Citově závislá žena dělá chybu už při výběru, kdy si kvůli vlastnímu nezdravému nastavení vybírá svůj přesný opak, tedy chladného a egocentrického partnera. Ve vztahu se pak dopouští zásadních chyb právě v komunikaci. Jelikož si ve vztahu nevěří, stále potřebuje ujištění:

  • Máš mě ještě rád?
  • Proč nejsi víc se mnou? Nestačím ti?
  • Líbí se ti víc moje kamarádka?
  • Kdy se zase uvidíme? Proč na mě nemáš čas?
  • Líbím se ti ještě?
  • Co mám dělat, abys se mnou byl spokojený?
  • Proč jsi pořád s kamarády nebo v práci, a nejsi se mnou?

Tím sama sebe ve vztahu ponižuje a automaticky se tak dostává do role „čekatelky“ na to, kdy její partner přijde, kdy ji začne mít více rád, kdy se pro ni již konečně rozhodne… Dává se partnerovi všanc, je schopna se mu zcela přizpůsobit, protože nevěří, že je „milovatelná“ taková, jaká je.

Obává se, aby ji partner neopustil, tak se stále přizpůsobuje. Bojí se něco rozhodnout sama, protože se obává, že s tím partner nebude souhlasit, tak raději nechává vše na něm. Opakovaně mu projevuje lásku, i když on sám se k jejich vztahu nevyjadřuje.

Citově závislá žena dělá také v komunikaci tu chybu, že muže opakovaně kontaktuje skrze esemesky či telefonáty, aniž by měla adekvátní odezvu. Většinou je to ona, kdo muže shání, nikoli on ji.

Kudy ven ze závislé komunikace

Jak to napravit? Dejte svému partnerovi prostor. Zkuste se udržet, abyste se neustále neujišťovala o jeho lásce. Zkuste mu stále vše nevyčítat a nekomunikovat s ním jako oběť celé situace. Bude to těžké, ale váš partner bude tento prostor potřebovat, abyste mu začala chybět a aby před vámi přestal unikat.

Citový chlad

Citově chladný a egocentrický partner přesně doplňuje citově závislou ženu. To však neznamená, že vztah bude fungovat. Naopak. Citově chladný a egocentrický partner ve vztahu zcela projevuje své potřeby, hledí si svých zájmů, cítí ve vztahu jistotu a nemá potřebu dávat příliš najevo lásku. Projev lásky je totiž již obsazen. Zcela ho vzala do svých rukou citově závislá partnerka ve vztahu.

Ona je ta, co stále dává najevo lásku, vyjadřuje své city a obavy o vztah. To tlačí již tak dost egocentrického partnera do ještě většího odstupu od vztahu. Zároveň takový muž často kritizuje. To je však zásadní chyba, protože to nesebevědomou partnerku vede k ještě větší snaze. Snaží se hledat způsoby, jak by vztah mohl fungovat, jak by se ona měla změnit, aby se svému partnerovi zalíbila.

Jak nastolit rovnováhu

Pokud má citově chladnější partner zájem komunikaci ve vztahu napravit, musí dát své partnerce najevo, že ji má rád a je tu pro ni, ale že by si přál, aby se více věnovala sama sobě a svým zájmům. Zároveň jí k tomu musí dát příležitost.

Citově závislé ženy často trpí pocitem, že jejich partner je již nyní hodně mimo domov, a pokud se ještě ony budou věnovat svým zájmům, už se vůbec neuvidí. Stále tedy usilují o to, aby trávily alespoň nějaký čas společně s partnerem.

Zkuste tedy partnerku ubezpečit, že si najdete společný čas, a skutečně ho také rovnou naplánujte, aby vznikl prostor pro vaše soukromé zájmy. Přestaňte také svou partnerku kritizovat, protože citově závislá žena neumí s kritikou zacházet – vede ji ještě k většímu ponížení. To má pak vliv i na vás, kdy si své partnerky nevážíte.

Pokud již nechcete ve vztahu být, řekněte to na rovinu. Máte právo vztah opustit. Své partnerce budete mnohem více ubližovat nejistotou ve vztahu než tím, že jí dáte jasně najevo, proč chcete odejít. Pokud máte svou partnerku stále rádi, ale unikáte od ní kvůli pocitu nedostatku prostoru, ujistěte ji o své lásce – tím se uklidní. Dejte jí prostor k tomu, aby se více věnovala sama sobě.

Čím více budete ze vztahu unikat a dávat najevo nejistotu, tím více vás citově závislá partnerka bude dusit. Zkuste s ní mluvit otevřeně o tom, že si jí nemůžete plně vážit, když se bude shazovat svou závislou pozicí ve vztahu. Ujistěte ji, že to, co vám vadí, není ona sama, ale její chování ve vašem vztahu.

Pokud oba zapracujete na svém postavení ve vztahu, má vaše láska šanci.

Mgr. Tereza Malimánková vedoucí poradny, terapeut

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *