Jak se správně rozhodovat

Když dlouho otálíme s žádoucí změnou, neposloucháme svoji vnitřní intuici či touhu, mohou přijít silné úzkosti. Strach nás ochromuje, znehybňuje. Zejména když se chceme správně rozhodnout v důležité životní záležitosti, můžeme se začít bát. Co když uděláme chybu? Co když už nepůjde nic vrátit zpět? Unesu důsledky svého rozhodnutí? Sebepřijetí znamená přijmout se i se špatnými rozhodnutími. Jak ale odlišit tu pravou cestu (touhu) od strachu, který nás zahlcuje? Jak zjistit, jakým směrem se máme vydat? Jak poznat, že dělám správné rozhodnutí?

Směrovky na cestě k rozhodnutí

1. Strach je cesta – máte-li z něčeho strach, znamená to, že je to pro vás důležité

Je to tedy přesně to, do čeho se máte pustit. Toto pravidlo zní jako velký paradox, ale z mých zkušeností s klienty je nejvíc spolehlivé.

2. Pravá touha se ozývá dlouhodobě a trvale

Je-li pro vás něco správná cesta, zůstává vám myšlenka na danou věc utkvěle a s vytrvalostí. Již několik měsíců uvažujete o změně zaměstnání, ale strach vás blokuje – co když to bude jinde horší, nevydělám si tolik peněz, nebude mě to zase bavit. Nemůžete-li se dlouhodobě zbavit vnitřního pnutí, je to přesně cesta pro vás. Vracíme se tedy opět k pravidlu jedna, a to jít přes svůj strach a začít hledat nové zaměstnání.

3. Rozdíl jde poznat

Správná touha (správná cesta) ve vás vyvolává uvolnění a úsměv na tváři, strach vás sužuje a znehybňuje.

4. Strach je spojený s egem, vnitřní hlas vás tedy oslovuje formou “já”

Já to nedokážu, já jsem neschopný, já jsem na to slabý – mozek dělá velmi nerad změny (v mozku se vytváří zajeté dráhy, jakákoli změna v životě je pro mozek náročná, protože musí budovat nové cesty a vytváříme si nové zvyky). Z tohoto důvodu vás při touze po změně bude uvnitř často všechno nutit k tomu, abyste nic nedělali – objeví se strach, lenost, mnoho “neodkladné” práce. Ano, vaše podvědomí pracuje naplno, aby nenastala změna.

5. Správná touha má tendenci zesilovat, pokud se jí neřídíte

Například dlouhodobě přemýšlíte o odchodu ze vztahu, z práce, toužíte po nalezení smyslu vlastního života… pokud si své vnitřní přání nesplníte, budete pravděpodobně čím dál víc ochromeni strachem, že to nezvládnete. Mnoho lidí tlumí své touhy spojené se strachem a změnou alkoholem nebo přemírou práce.

Ze zkušenosti s klienty vím, že si mnoho z nich zažilo i nepříjemné úzkostné stavy, když dlouhodobě neposlouchali svou vnitřní intuici, touhu či cestu. Zůstávali ve vztahu, který je ničil, ničila je práce, kterou nesnášeli, nedokázali jít proti svému strachu a konfrontovat se s problémy ve vztazích. To, co tedy neuměli udělat vědomě a vlastní vůlí, zařídilo jejich tělo. Až úzkosti je ze staré situace “vyhnaly”.

6. Správná cesta či touha je často spojená s vašimi dětskými sny nebo zájmy, kterým se věnujete ve volném čase

Touha vás vždy vede směrem k vašemu smyslu života. Zažila jsem mnoho případů s klienty, kteří našli například tu správnou práci ve svém životě tím, že ji spojili se zájmy, které dělali v dětství.

7. Lépe udělat chybu než stát na místě

Špatné je zůstávat na místě a být v pasti svého strachu a nejistoty. Potom totiž pouze přežíváte, a vy máte žít. Chybná rozhodnutí se někdy musejí stát, abyste se dostatečně poučili a posunuli se blíže ke správným rozhodnutím.

8. Jediná jistota: uposlechnete-li strach, vždycky vás povede špatným směrem

Zkuste si vzpomenout, kdy jste se rozhodli na základě strachu a jak to dopadlo. Jen pro upozornění, vylučuji zde strach oprávněný, který vás chrání před ublížením na vašem zdraví. Hovoříme o strachu, který podkopává vaši sebedůvěru. Jak často se v životě rozhodujete na základě touhy a jak často se řídíte strachem? Množství štěstí ve vašem životě je tomu přímou úměrou.

9. Toto neposlouchejte!

“Nikoho si nenajdu, to nedokážu, jsem bezmocný, jsem neschopná, lepší už to nebude, udělám chybu, nebudou mě mít rádi, opustí mě, co si o mně budou myslet, zklamu je, selžu, zase to pokazím, zůstanu sám, nebudu mít peníze, nenajdu přátele, nenajdu práci, která by mě bavila, nebudu šťastný…”

10. Nespokojujte se s přežitím, ale žijte

Pokud se necháte v životě ochromit strachem, budete těžko cítit vnitřní spokojenost. Prokážete-li odvahu ke změně, vždycky budete odměněni.

Strach má pro náš život velmi důležitou funkci, ochraňuje nás před nebezpečím. Když nám ale začne podkopávat sebevědomí a zrazuje nás od změny, můžeme kvůli tomu odkládat mnoho důležitých rozhodnutí, po kterých toužíme.

Pokud jste se tedy rozhodli váš strach poslechnout a změnu nedělat, sledujte, zda přijde po nějaké době spokojenost. Pokud jste stále nespokojeni, možná nebylo vaše rozhodnutí setrvat na místě správné a je čas “zariskovat” a vykročit kupředu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *